Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Nové významné dny v kalendáři nebudou

Poslanecká sněmovna tento týden již podruhé projednávala novelu zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, kterou jim vrátili senátoři s pozměňovacím návrhem. Senátní návrh ani původní znění novely ale poslanci neschválili, a tak původně avizované dva nové významné dny, Den seniorů a Den Karla IV., nakonec v kalendáři nebudou. Měnit se nebude ani název státního svátku 17. listopadu.

Novelu zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, původně předložil Sněmovně poslanec Úsvitu Augustin Karel Andrle Sylor společně s dalšími více než třiceti poslanci. Původní znění novely obsahovalo jedinou změnu, kterou mělo být zavedení nového významného dnu do českého kalendáře, šlo o 31. srpen a měl připomínat Spojení přemyslovské a lucemburské dynastie. Nakonec byla novela Poslaneckou sněmovnou schválena tak, že původně navrhovaný 31. srpen se na návrh poslance Petra Bendla (ODS) změnil na 14. květen, který měl být významným dnem s názvem Den Karla IV. a měl připomínat den narození tohoto panovníka v roce 1316. Dalším novým významným dnem měl být Mezinárodní den seniorů, který připadá na 1. října a do zákona ho doplnil poslanec Roman Sklenák (ČSSD).
Největší diskusi ve Sněmovně, jak při prvním, tak při druhém projednávání, vyvolal pozměňovací návrh poslankyně Heleny Válkové (ANO), kterým se u státního svátku 17. listopadu mělo přidat k současnému názvu ještě označení Mezinárodní den studentstva. Celý název by tak nově zněl Mezinárodní den studentstva a den boje za svobodu a demokracii. Návrh byl zdůvodněn odkazem na události roku 1939, kdy 17. listopadu došlo v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava k uzavření českých vysokých škol. Opoziční poslanci z ODS a TOP 09 ale označili schválení změny názvu 17. listopadu za "úspěch komunistů a demontáž vývoje po roce 1989".
Senátoři novelu vrátili poslancům s jediným pozměňovacím návrhem, podle něhož se měl rozšířit název nového významného dne připadajícího na 14. květen, a to na Den Karla IV. a Elišky Přemyslovny. Pro schválení této varianty ale čtyři poslanecké hlasy chyběly. Pro potvrzení původní sněmovní verze je podle § 97 odst. 5 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, potřeba kvalifikovaná většina všech poslanců, tedy nejméně 101 hlas. V době hlasování bylo v Poslanecké sněmovně přítomno jen 146 poslanců a hlas pro původní znění zvedlo 94 z nich. Legislativní proces této novely tedy skončil nezdarem a Karel IV. ani senioři svůj významný den v kalendáři mít nebudou. A název státního svátku 17. listopadu se také měnit nebude.
Poslední úprava zákona č. 245/2000 Sb. proběhla teprve nedávno, když na konci loňského roku vyšla ve Sbírce zákonů novela č. 359/2015 Sb., kterou se novým svátkem a tedy i dnem pracovního klidu stal velikonoční Velký pátek (psali jsme zde).

V současné době jsou v ČR zavedeny tyto svátky a významné dny:
Státní svátky - dny pracovního klidu
1. ledenDen obnovy samostatného českého státu
8. květenDen vítězství
5. červenecDen slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. červenecDen upálení mistra Jana Husa
28. záříDen české státnosti
28. říjenDen vzniku samostatného československého státu
17. listopadDen boje za svobodu a demokracii
Ostatní svátky - dny pracovního klidu
1. ledenNový rok
Velký pátek
Velikonoční pondělí
1. květenSvátek práce
24. prosinecŠtědrý den
25. prosinec1. svátek vánoční
26. prosinec2. svátek vánoční
Významné dny - pracovní dny
16. ledenDen památky Jana Palacha
27. ledenDen památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
8. březenMezinárodní den žen
12. březenDen přístupu České republiky k Severoatlantické smlouvě (NATO)
28. březenDen narození Jana Ámose Komenského
7. dubenDen vzdělanosti
5. květenKvětnové povstání českého lidu
15. květenDen rodin
10. červenVyhlazení obce Lidice
27. červenDen památky obětí komunistického režimu
11. listopadDen válečných veteránů

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.