Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Daňová složenka se vrací

Finanční správa včera na společné tiskové konferenci Ministerstva financí a Generálního finančního ředitelství oznámila zavedení bezplatné daňové složenky. Daňová složenka má občanům usnadnit plnění jejich daňových povinností, od 1. března bude k dispozici na všech pobočkách České pošty. O úplnou novinku ale nejde, podobný model v ČR fungoval již od roku 2006 do konce roku 2010.

Finanční správa uvedla, že na pokladnách finančních úřadů platí daně v hotovosti každoročně asi 1 milion poplatníků. Finančních úřadů je ale v současné době v celé ČR jen 98, a tak jsou zejména pro starší obyvatele žijící na venkově obtížně dostupné. Síť poboček České pošty má 3 200 míst, a to i v malých obcích. Česká pošta je tedy pro občany dostupnější a přispívá k tomu i její širší otevírací doba. Pro stát je navíc manipulace s hotovostí nákladná a od zavedení daňové složenky si slibuje výraznou úsporu.
Daňová složenka bude standardně k dispozici od 1. 3. 2016 na všech pobočkách České pošty, s. p. Daňová složenka bude určena pouze fyzickým osobám k placení daně z nemovitých věcí, daně z nabytí nemovitých věcí a daně z příjmů fyzických osob. Platba daně pomocí daňové složenky bude pro poplatníka zdarma, tedy bez úhrady ceny platební transakce.
Daňová složenka bude vypadat jako běžná poštovní poukázka typu „A“. Lišit se bude tím, že v záhlaví bude označená jako Poštovní poukázka A – doklad V/DS, přičemž DS znamená daňová složenka. V horní části složenky bude bílý pruh a bude na ní předtištěný transakční kód 113 a konstantní symbol 0001.
Na výše uvedené tiskové konferenci bylo také zmíněno, že současně s novelou daňového řádu, tedy od roku 2017, chce Ministerstvo financí umožnit placení daní platební kartou.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.