Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Podpora biopaliv

Mezi devíti zákony, které v úterý 15. prosince 2015 podepsal prezident Miloš Zeman, je i novela zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, kterou se mimo jiné zavádí program další daňové podpory biopaliv. Opozice novelu kritizuje a tvrdí, že podporuje skupinu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) a že této skupině může přinést až pět miliard korun. Novela vyjde v nejbližších dnech ve Sbírce zákonů, účinnost je s několika výjimkami navržena od 1. ledna 2016.

V současné době jsou daňová zvýhodnění biopaliv poskytována na základě programu, který byl ale k 30. červnu tohoto roku ukončen. Současná podpora je tedy nedovolenou podporou. Vláda pokračování podpory biopaliv schválila už vloni, program ale musela schválit ještě Evropská komise. Nyní je program součástí novely zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních. Podle novely se některé sazby daně u biopaliv příští rok zvýší, čímž bude dorovnán současný stav, kdy se podpora poskytuje jako nedovolená. Následně od poloviny roku 2017 sazby opět klesnou.
Novelou se také zpřísňují podmínky pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot, nově budou muset být zastoupené v každém litru. Nebude už tedy možné prodávat část biosložky zvlášť, a tím v průměru splnit povinnost přimíchávání. Dále se sjednotí výše daňové vratky na pohonné hmoty pro zemědělce (tzv. zelená nafta) ze směsné motorové nafty s podílem více než 30 % biosložky a klasické motorové nafty s maximálním podílem biosložky 7 %. Má se tím zamezit kumulování podpory.
Do novely se také dostalo osvobození od daně pro elektřinu z obnovitelných zdrojů s výkonem do 30 kW, kterou si malovýrobci vyrábí pro svoji potřebu.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.