Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Velký pátek je svátkem

Velký pátek je letos poprvé v České republice svátkem a dnem pracovního klidu. Změnu přinesla novela č. 359/2015 Sb., kterou se mění zákon č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu. Novela vyšla ve Sbírce zákonů až 21. 12. 2015, proto Velký pátek v letošních kalendářích většinou ještě není vyznačen jako svátek. Drobné komplikace přineslo zavedení nového svátku dopravcům, kteří s ním ve svých jízdních řádech příliš nepočítali. Obchody budou ve většině případů v provozu podle běžné otevírací doby.

Poslanecká sněmovna v říjnu 2015 schválila novelu č. 359/2015 Sb. nezvykle rychle, když celá procedura trvala 20 minut. Poslanci tehdy přistoupili na návrh, aby Poslanecká sněmovna podle § 90 odst. 2 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, zákon schválila již v prvém čtení. Použití této procedury bylo odůvodněno stručností, jednoduchostí a nekomplikovaností novely. Senátoři naopak diskutovali nad novelou zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, nečekaně dlouho a nakonec ji schválili jen nejtěsnější možnou většinou hlasů.
Nakonec tedy novela č. 359/2015 Sb. vyšla ve Sbírce zákonů v druhé polovině prosince a Velký pátek se stal dalším svátkem a tedy i dnem pracovního klidu. Velký pátek je pro křesťany dnem připomínajícím výročí ukřižování Ježíše Krista. Jedním z důvodů, proč Velký pátek zařadit mezi svátky, byl ale i fakt, že žáci základních škol a studenti středních škol mají v tento den již řadu let prázdniny a rodičům tak další den pracovního klidu pomůže vyřešit problém s hlídáním dětí. V tomto kontextu jde podle předkladatelů o podporu prorodinné politiky, protože novela umožní rodinám trávit čas pohromadě.
Dopady na ekonomiku zavedením Velkého pátku jako ostatního svátku jsou podle analýzy ministerstva financí zanedbatelné.
Poslední úprava zákona č. 245/2000 Sb. proběhla před více než dvěma roky, kdy byly do zákona přidány dva významné dny České republiky, a to 16. leden - Den památky Jana Palacha a 28. březen - Den narození Jana Ámose Komenského. Tehdy šlo ale o přidání významných dnů, které nejsou, na rozdíl od svátků, dny pracovního klidu. V této chvíli je na program 21. schůze Senátu, která začne 6. dubna 2016, zařazena další změna zákona o svátcích. Připravovanou novelou se má změnit název státního svátku 17. listopadu na Mezinárodní den studentstva a den boje za svobodu a demokracii a kalendář má být doplněn o dva nové významné dny - Den seniorů a Den Karla IV. O novele jsme po jejím schválení Poslaneckou sněmovnou psali v samostatném článku.

V současné době jsou v ČR zavedeny tyto svátky a významné dny:
Státní svátky - dny pracovního klidu
1. ledenDen obnovy samostatného českého státu
8. květenDen vítězství
5. červenecDen slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. červenecDen upálení mistra Jana Husa
28. záříDen české státnosti
28. říjenDen vzniku samostatného československého státu
17. listopadDen boje za svobodu a demokracii
Ostatní svátky - dny pracovního klidu
1. ledenNový rok
Velký pátek - nově zavedeno
Velikonoční pondělí
1. květenSvátek práce
24. prosinecŠtědrý den
25. prosinec1. svátek vánoční
26. prosinec2. svátek vánoční
Významné dny - pracovní dny
16. ledenDen památky Jana Palacha
27. ledenDen památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
8. březenMezinárodní den žen
12. březenDen přístupu České republiky k Severoatlantické smlouvě (NATO)
28. březenDen narození Jana Ámose Komenského
7. dubenDen vzdělanosti
5. květenKvětnové povstání českého lidu
15. květenDen rodin
10. červenVyhlazení obce Lidice
27. červenDen památky obětí komunistického režimu
11. listopadDen válečných veteránů

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.