Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Území pod správou zemí EU - Ostrov Man

Ostrov Man leží v Irském moři mezi Anglií a Irskem. Ostrov je samosprávnou korunní dependencí Velké Británie. Jde o samosprávné území, které je formálně ve vlastnictví britské koruny, ale má velkou míru autonomie.

Historie
Podle neolitických památek byl ostrov zřejmě osídlen už v období 2000 - 1500 let p. n. l. V 5. století n. l. přišli na ostrov křesťanští misionáři a v 9. století byl napaden Vikingy. Norskou provincií zůstal až do 13. století, kdy byl prodán Skotsku. Od 14. století byl ostrov v držení Anglie. Pod správu britské koruny se dostal v roce 1765. Od konce 19. století je ostrov Man kolonií s vlastní samosprávou.

Správa
Oficiální hlavou území je britská královna, na ostrově ji ale zastupuje guvernér. Man má vlastní vládu i dvoukomorový parlament, na který jsou obyvatelé patřičně hrdí. Jde o nejstarší nepřetržitě fungující parlament na světě, existuje již od roku 979. Court of Tynwald, jak se parlament nazývá, pořádá jednou ročně slavnostní zasedání na kopci Tynwald Hill, kde jsou v manštině přečteny nové zákony a opatření přijatá za poslední rok. Tento červencový den je na Manu státním svátkem. Britská vláda je odpovědná pouze za obrannou a mezinárodní politiku, vše ostatní je v pravomoci manských ministerstev. Ostrov má vlastní měnu manskou libru, která je pevně svázána s librou britskou v poměru 1:1. Ostrov Man má také vlastní poznávací značky na autech, vlastní vlajku a vydává vlastní poštovní známky.

Hospodářství
Hlavním zdrojem příjmů je chov ovcí, ty jsou na zeleném travnatém ostrově doslova všudypřítomné. Orná půda tvoří pouhých 9% všech pozemků, které jsou stejně jako v Anglii pečlivě rozparcelované a téměř ze 100 % v soukromém vlastnictví. Část obyvatel se živí rybolovem. Prosperuje také turistický ruch, ostrov navštěvuje přes 300 tisíc turistů ročně. Man je snadno dostupný ze všech větších britských letišť a několika přístavů. Ostrov poměrně prosperuje, je zde velmi nízká nezaměstnanost.

Daňový ráj
Vzhledem k tomu, že je ostrov Man formálně považován za součást Evropské unie, má přístup na trh EU. Je tedy možné registrovat se k DPH, která ale činí pouze 5 %. Daň z příjmů je pro společnosti nulová, u bankovních služeb 10 %. Právě z bankovního sektoru plynou ostrovu velké zisky, díky daňové svobodě zde sídlí více než 50 bankovních ústavů. Neplatí se zde žádná daň z kapitálových výnosů, žádná dědická daň ani žádné kolkové poplatky. Zřídit společnost je poměrně jednoduché, požadované základní jmění je 1 libra a daňové přiznání nebo auditované účetnictví se nepožaduje. Smlouvy o zamezení dvojího zdanění má ostrov Man uzavřeny s více než 50 zeměmi. Česká republika má s ostrovem Man sjednanou Smlouvu o zdanění příjmů z úspor mezi Českou republikou a Ostrovem Man. Vloni se také podařilo sjednat Dohodu o výměně informací v daňových záležitostech, která umožní prověřit, zda příjem nebo majetek českých daňových subjektů byl řádně zdaněn.

Počasí a geografie
Pobřeží ostrova je skalnaté, povrch ostrova je převážně travnatý. Nejvyšší horou ostrova je Snaefell, až k vrcholu ve výši 621 m. n. m. vede horská tramvaj. Podnebí je typicky oceánské a ostrovní, tudíž deštivé. Hlavně ve vyšších polohách se často vyskytují husté a zákeřně rychle přicházející mlhy. Teplotní výkyvy jsou poměrně malé, v létě teploty nepřekročí 25°C a v zimě se povětšinou drží nad nulou, mráz a sníh se objevují výjimečně. Zima je ale nepříjemná silnými větry a vysokými vlnami u pobřežních útesů.

Zajímavosti
  • Opravdu jedinečnou zajímavostí je existence bezocasých manských koček.
  • Hlavní město Douglas nabízí kromě překrásné viktoriánské architektury i oblíbenou atrakci - původní tramvaje tažené koňmi.
  • Na silnicích ostrova Man je mimo obce neomezená rychlost pro všechna motorová vozidla. BBC zde proto natáčí populární pořad Top Gear.
  • V srpnu se v Douglasu pořádají slavné motocyklové závody Tourist Trophy, které tradičně lákají mnoho návštěvníků.
  • Díky daňové podpoře místní vlády je Man častým cílem filmařů.
  • Žije zde poměrně velká česko-slovensko-polská komunita. Jediný kardiochirurg na ostrově je Čech.
  • Na Manu se stále udržuje mnoho letitých tradic spojených především s Keltskou kulturou. Některé tradice jsou poněkud svérázné a v minulosti bývaly častou příčinou svárů s britskou korunou. Například tělesné tresty pro muže byly zrušeny až po roce 1975.

Oficiální název:Ostrov Man
Hlavní město:Douglas
Rozloha:572 km²
Počet obyvatel:80000
Hustota zalidnění:139,2 obyvatel na km2
Státní zřízení:britské korunní závislé území
Časové pásmo:+0 hod. GMT
Měna:manská libra
Jazyk:manština, angličtina
Národnostní složení:manx
Náboženská příslušnost:římští katolíci, metodisté, baptisté, presbytariáni
Zemědělství:chov ovcí, skotu a drůbeže
Přírodní zdroje:ryby
Hospodářství:finanční služby, cestovní ruch

      Související články:
Zámořská území Evropské unie - úvod
Zámořská území Evropské unie - Guadelup
Zámořská území Evropské unie - Martinik
Zámořská území Evropské unie - Réunion
Zámořská území Evropské unie - Francouzská Guyana
Zámořská území Evropské unie - Kanárské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Ceuta a Melilla
Zámořská území Evropské unie - Azorské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Madeira
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily
Přidružená území Evropské unie - Grónsko
Přidružená území Evropské unie - Anguilla
Přidružená území Evropské unie - Bermudy
Přidružená území Evropské unie - Britské antarktické území a Britské indickooceánské území
Přidružená území Evropské unie - Britské panenské ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Falklandy
Přidružená území Evropské unie - Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Kajmanské ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Montserrat
Přidružená území Evropské unie - Pitcairnovy ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Svatá Helena
Přidružená území Evropské unie - Turks a Caicos
Přidružená území Evropské unie - Francouzská Polynésie
Přidružená území Evropské unie - Francouzská jižní a antarktická území
Přidružená území Evropské unie - Mayotte
Přidružená území Evropské unie - Nová Kaledonie
Přidružená území Evropské unie - Saint-Pierre a Miquelon
Přidružená území Evropské unie - Wallis a Futuna

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.