Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Auto odtažené ve veřejném zájmu musí být vráceno zpět na místo

Nejvyšší soud přijal v prosinci přelomové rozhodnutí, podle kterého správci silnic nesmějí účtovat poplatky za parkování aut odtažených ve veřejném zájmu, jakým je například čištění komunikací. Odtažené auto navíc musí druhý den vrátit na původní místo.

Nejvyšší soud se zastal lidí, kterým správci komunikací odtáhli auto kvůli tomu, že nepřeparkovali při dočasném uzavření silnice např. při čištění nebo údržbě vozovek. Současná praxe je taková, že dokud majitel vozu nezaplatí za odtah, je jeho auto zadržováno na záchytném parkovišti. Každý takový den na záchytném parkovišti je pak majiteli účtován.
Podle rozsudku Nejvyššího soudu má vlastník komunikace právo odtáhnout auto pouze v tom časovém úseku, kdy je komunikace z důvodu veřejného zájmu uzavřena pro parkování. Tedy po dobu, kdy jsou na ulici značky upozorňující na zákaz parkování, případně v době, která je na těchto značkách uvedena. Ihned po skončení takové situace musí být auto vráceno na místo, ze kterého bylo odtaženo. Typickým příkladem je odtažení auta kvůli jednodenní uzávěře při čištění ulic, v takovém případě musí být auto nejpozději druhý den zpátky na svém místě.
Vlastník vozidla je pak povinen zaplatit pouze za odtah a dovoz auta zpět a za jeden den parkování na záchytném parkovišti. Jakékoliv další zadržování vozidla je podle Nejvyššího soudu zásahem do soukromého vlastnictví lidí.
Plné znění rozsudku Nejvyššího soudu najdete zde.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.