Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Změna zákona o zpravodajských službách

Minulý týden vyšla ve Sbírce zákonů pod č. 219/2015 Sb. novela zákona č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách České republiky. Novela č. 219/2015 Sb., která rozšiřuje pravomoci zpravodajských služeb, nabude účinnosti patnáctým dnem po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů, konkrétně tedy 25. září 2015.

Podle novely č. 219/2015 Sb., kterou se mění zákon č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách České republiky, budou moci zpravodajské služby nově žádat o některé další informace telekomunikační operátory a dostanou se také k informacím od Finanční správy ČR, čímž bude prolomeno tzv. daňové tajemství. U odposlechů telefonních hovorů tak např. doposud mohly zpravodajské služby získat obsah hovorů, nyní by měly obdržet kompletní údaje i s informacemi o tom, komu příslušná telefonní čísla patří. Generální finanční ředitelství bude muset poskytnout informace o správě daní, odmítnout bude smět pouze v případě, že by to ohrozilo výběr daní. Díky dalšímu omezení bankovního tajemství se zpravodajské služby nově dostanou i k některým informacím od bank, které byly doposud chráněny. Povinnost, mít povolení soudce, zůstala zachována, ale ze zákona zmizí omezení, které umožňovalo prolomit bankovní tajemství výhradně v případech týkajících se financování terorismu. Informace budou muset nově poskytnout i spořitelní a úvěrní družstva.
Hlavním cílem novely č. 219/2015 Sb. je pomoc zpravodajským službám při potírání organizovaného zločinu a terorismu. Novela zákona o zpravodajských službách hlavně zpřesňuje současné postupy a konkretizuje, za jakých podmínek mohou zpravodajské služby dostávat konkrétní informace.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.