Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Uzavření druhého pilíře

Jedním z předpisů, které tento týden schválil Senát, je i změna zákona č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření. Novela uzavírá fondy druhého důchodového pilíře pro nové klienty a je prvním krokem ke zrušení tohoto způsobu spoření na penzi. Pokud novelu podepíše prezident, začne platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů. Je tedy pravděpodobné, že vstup do druhého pilíře se novým zájemcům uzavře už za několik dní.

Tzv. druhý pilíř důchodové reformy zavedla vláda bývalého premiéra Petra Nečase (ODS), systém začal fungovat od 1. 1. 2013. Spočívá v tom, že si lidé dobrovolně převedou tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účet u soukromého penzijního fondu, a to buď u všeobecného, konzervativního, vyváženého nebo dynamického fondu. Podmínkou však je, aby z vlastních peněz přidali ještě dodatečnou platbu ve výši dvou procentních bodů ze své hrubé mzdy. Vstupovat do druhého pilíře nyní mohou plnoleté osoby do 35 let. Podle plánu mělo již během prvního půl roku fungování tohoto systému vstoupit do druhého pilíře až půl milionu lidí, do dnešního dne má ale systém jen asi 85 tisíc účastníků. Třetí pilíř, v němž si lidé na penzi spoří individuálně, má nyní asi 4 miliony 800 tisíc účastníků. Sociální demokraté slibovali zrušení druhého důchodového pilíře už ve volební kampani a vláda o zrušení k 1. 1. 2016 již rozhodla. Nyní je tedy tento slib realizován a schválená novela je prvním krokem ke zrušení celého druhého pilíře.
Novela uzavírá vstup do druhého pilíře důchodového systému pro nové zájemce. Ode dne, kdy novela nabude účinnosti, tzn. bude vyhlášena ve Sbírce zákonů, již nebude možné v Centrálním registru smluv registrovat nové smlouvy o důchodovém spoření. Spoření současných klientů zatím zastaveno nebude, podle plánu vlády budou ještě do konce roku spořit a pak díky další připravované novele budou mít několik měsíců na rozhodnutí, jak své peníze získají zpět. Uvažuje se o dvou variantách. Buď si nechají peníze vyplatit s vědomím, že jim bude v budoucnu zkrácen důchod, nebo naspořenou sumu ve výši povinných odvodů vrátí zpět do průběžného systému a důchod se jim nesníží. Pokud se rozhodnou pro vyplacení peněz, mohou je pochopitelně individuálně investovat do třetího pilíře, tedy do vlastního doplňkového penzijního spoření.
Novelou, která byla nyní schválena, se tedy zatím jen uzavírá vstup do druhého pilíře pro nové klienty. Dále se novelou ruší povinnost fondů získat do dvou let od udělení povolení nejméně 50 tisíc klientů. Podle současného znění zákona č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření, měly být fondy, které tuto podmínku nesplní, převedeny pod jinou penzijní společnost. V této chvíli ale podmínku nesplňuje žádný fond, není tedy pod koho fondy převádět. Novelou se také prodlužuje možnost investovat konzervativně, i když podle jejich stanov jsou zaměřeny jinak. Možnost konzervativního investování má ochránit naspořené peníze klientů.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.