Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přiznání k dani z příjmů - základní sleva na poplatníka

Základní sleva na poplatníka je skutečně slevou na dani, tedy položkou, o kterou poplatník sníží již vypočtenou patnáctiprocentní daň z příjmů. Jde o základní slevu, na níž má nárok opravdu každý poplatník. Díky rozhodnutí Ústavního soudu mohou slevy opět využít i pracující důchodci. Výše slevy zůstává už od roku 2012 stejná, tedy 24 840 Kč.

Slevu na poplatníka podle § 35ba zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v roční výši 24 840 Kč může uplatnit každý poplatník včetně daňových nerezidentů ČR. Tuto slevu mohou uplatnit i studenti a pracující důchodci. Slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč lze v daňovém přiznání uplatnit v plné výši bez ohledu na to, po jakou část roku měl poplatník zdanitelný příjem. V případě úmrtí poplatníka v průběhu roku, mohou tedy dědici uplatnit celou částku slevy. Částka 24 840,- Kč se odečítá z již vypočtené patnáctiprocentní daně z příjmů.
V loňském roce si pracující starobní důchodci tuto základní slevu na poplatníka ve svých daňových přiznáních za rok 2013 odečíst nemohli díky tzv. úspornému balíčku, kterým bylo ustanovení § 35 ba odst. 1. písm. a) zákona doplněno v tom smyslu, že daň se nesnižuje poplatníkům pobírajícím k 1. lednu zdaňovacího období starobní důchod (psali jsme v samostatném článku). Nález Ústavního soudu č. 162/2014 Sb. ale tuto regulaci zrušil (psali jsme zde). Následně Finanční správa dospěla k závěru, že základní sleva bude pracujícím důchodcům přiznána i za rok 2013 (psali jsme zde).

Související články:
Přiznání k dani z příjmů - podání a platba
Přiznání k dani z příjmů - sleva za umístění dítěte

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.