Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zvýšení platů zdravotníkům

Vláda včera schválila zvýšení platů pracovníkům ve zdravotnictví, vojákům z povolání, kteří poskytují zdravotnickou pomoc, a zaměstnancům pracujícím v sociálních službách. Platy se zvýší od 1. ledna 2015. Lékařům, sestrám a dalším pracovníkům zdravotnických zařízení, jejichž mzdy nejsou hrazeny ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění, bude přidáno slíbených 5 %. Sociálním pracovníkům pak vláda svým nařízením zvýší mzdy o 4 %.

Většině státních zaměstnanců byly platy zvýšeny již od 1. listopadu 2014, a to o 3,5 % nařízením vlády č. 224/2014 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě (psali jsme zde). 
Zvýšení platů od listopadu se netýkalo lékařů, sester a dalších pracovníků zdravotnických zařízení, jejichž výplaty nejsou hrazeny ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. V oblasti zdravotního pojištění upravuje výdaje úhradová vyhláška. Ta bude pro příští rok nová a již počítá s takovým navýšením příjmů za péči, aby nemocnice mohly svým zaměstnancům přidat slíbených 5 %. Přidáno dostane i 128 vojenských zdravotníků, kterým nebyly platy zvýšeny již v listopadu jako ostatním vojákům z povolání. 
Vláda také nyní rozhodla o dalším zvýšení platů sociálním pracovníkům a lidem, kteří působí v sociálních službách. Platy se jim zvýší o 4 % od 1. ledna 2015. Společně se zvýšením jejich platů o 3,5 % v listopadu 2014 bude celkový nárůst jejich mezd oproti říjnu letošního roku činit 7,5 %. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) je oblast sociálních služeb dlouhodobě podfinancována a pracovníci v sociálních službách si za po všech stránkách velmi náročnou práci zaslouží adekvátní odměnu.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.