Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Saint-Pierre a Miquelon

Saint-Pierre a Miquelon je seskupení osmi ostrovů 25 kilometrů jižně od kanadského ostrova Newfoundland. Název celého uskupení je odvozen od dvou hlavních velkých ostrovů Saint-Pierre a Miquelon. Ostatní ostrůvky jsou malinké, ale sídlí na nich velké kolonie mořských ptáků. Toto nejseverněji položené francouzské zámořské území je posledním pozůstatkem bývalé rozsáhlé kolonie Nová Francie.

Historie
Podle vykopávek byly ostrovy osídleny už v období kolem roku 3000 př. n. l. Počátkem 16. století byly objeveny Portugalci a nedlouho poté připojeny k Francii, která je využívala především jako základnu pro sezónní lov tresek. Francie pak o ostrovy několikrát přišla a obyvatelstvo bylo deportováno Brity. Definitivně byly ostrovy Francii navráceny až v roce 1816, byla to ale jen drobná satisfakce za rozsáhlá území v Kanadě, o která Francie přišla. V dobách americké prohibice sloužily ostrovy jako základna pro pašování alkoholu do USA, v místním muzeu najdeme vzpomínky i na toho nejslavnějšího z tehdejších gangsterů Al Caponeho. V roce 1946 byly ostrovy prohlášeny francouzským zámořským územím. V roce 1976 pak byly připojeny k Francii a staly se zámořským departementem, tedy přímo jedním z francouzských okresů. Od roku 1985 ostrovy opět získaly větší míru autonomie a dodnes jsou francouzským zámořským územím.

Administrativní uspořádání a hospodářství
Většina obyvatel se považuje za Francouze, oficiálním jazykem je francouzština a platí se zde eurem. Oficiální hlavou ostrovů je francouzský prezident, kterého na místě zastupuje prefekt. Ostrovy mají jednokomorový parlament, tzv. teritoriální radu, ve které zasedá 15 zástupců ostrova Saint-Pierre a 4 zástupci Miquelonu.
Saint-Pierre a Miquelon rozhodně nejsou ekonomicky soběstačným zámořským územím. Díky bohatým francouzským dotacím ale mají místní obyvatelé bezplatné vzdělání a zdravotní péči na vysoké úrovni. Hlavním odvětvím místní ekonomiky je rybolov. Ryby se zde i zpracovávají a obyvatelé se pokoušejí pěstovat zeleninu. Téměř všechny potraviny, spotřebitelské zboží i potřebné stroje a technika se ale dovážejí buď z Kanady, nebo z Francie. A právě díky dobrému spojení s Francií a Kanadou se zde začíná rozvíjet i cestovní ruch. V posledních dvou letech se v okolí ostrovů provádějí průzkumné vrty a uvažuje se o těžbě ropy.

Geografie a podnebí
Největší ostrov Miquelon je původně tvořen třemi ostrovy, které jsou dnes spojeny tenkou šíjí z písečných dun. Na menším ostrově Saint-Pierre je hlavní město a žije zde většina obyvatel. Mezi ostrovy je 6 km široká úžina se silnými mořskými proudy. Kolem ostrova Saint-Pierre jsou malé ostrůvky Grand Colombier, Petit Colombier, Ile aux Marins, Ile aux Pigeons a Ile aux Vainqueurs. Na ostrově Ile aux Marins se nachází ostrovní muzeum.
Ostrovy jsou převážně pusté, neúrodné, skalnaté s minimem vegetace. Útesy jsou poměrně vysoké a strmé, nejvyšším bodem je 240 m vysoký Morne de la Grande Montagne. Podnebí je chladné oceánské, počasí je zde velmi větrné a vlhké. Zimy jsou drsné a dlouhé, díky oceánským vlivům ale teploty obvykle neklesají pod -10°C. Průměrná roční teplota je kolem 5°C. Po většinu roku prší, případně sněží, pro chladné léto jsou typické mlhy.

Oficiální název:Saint-Pierre a Miquelon
Hlavní město:Saint-Pierre
Rozloha:342 km²
Počet obyvatel:7000
Hustota zalidnění:20,5 obyvatel na km2
Státní zřízení:závislé zámořské území
Časové pásmo:-3 hod. GMT
Měna:euro EUR
Jazyk:francouzština
Národnostní složení:Bretaňci a Baskové
Náboženská příslušnost:římsko-katolické 99 %
Zemědělstvípěstování zeleniny, chov drůbeže, dobytka, ovcí a prasat
Přírodní zdrojeryby, ropa?
Ekonomika:rybolov, turismus

      


Související články:
Zámořská území Evropské unie - úvod
Zámořská území Evropské unie - Guadelup
Zámořská území Evropské unie - Martinik
Zámořská území Evropské unie - Réunion
Zámořská území Evropské unie - Francouzská Guyana
Zámořská území Evropské unie - Kanárské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Ceuta a Melilla
Zámořská území Evropské unie - Azorské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Madeira
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily
Přidružená území Evropské unie - Grónsko
Přidružená území Evropské unie - Anguilla
Přidružená území Evropské unie - Bermudy
Přidružená území Evropské unie - Britské antarktické území a Britské indickooceánské území
Přidružená území Evropské unie - Britské panenské ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Falklandy
Přidružená území Evropské unie - Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Kajmanské ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Montserrat
Přidružená území Evropské unie - Pitcairnovy ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Svatá Helena
Přidružená území Evropské unie - Turks a Caicos
Přidružená území Evropské unie - Francouzská Polynésie
Přidružená území Evropské unie - Francouzská jižní a antarktická území
Přidružená území Evropské unie - Mayotte
Přidružená území Evropské unie - Nová Kaledonie

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.