Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Konec daňových složenek a placení daní v roce 2011

Ministerstvo financí vydalo upozornění na ukončení projektu daňové složenky. Způsobu placení daní se týká i článek každoročně publikovaný ve Finančním zpravodaji "Jak správně zaplatit daň finančnímu a celnímu úřadu". A v neposlední řadě již vyšel daňový kalendář na rok 2011.

Daňovou složenkou bylo možné zaplatit jakoukoliv daň od roku 2006. Většina poplatníků se s ní setkala při placení daně z nemovitostí, protože jim byla zasílána s předpisem této daně. Daňová složenka ale byla určena pro placení všech daní, byla barevně odlišená a umožňovala zaplatit daň bez úhrady poplatku za převod příslušné částky na účet finančního úřadu. Byla volně dostupná na všech pobočkách České pošty i na jednotlivých pracovištích finančního úřadu.
Stát ale tento projekt dotoval roční částkou 46,5 milionu korun, a proto bylo rozhodnuto o zrušení daňové složenky k 31. 12. 2010. Od 1. ledna 2011 budou muset poplatníci využít klasické složenky typu A a při jejím podání uhradit poplatek za převod peněz. V případě daně z nemovitostí obdrží poštou také klasickou složenku typu A a převod bude zpoplatněn.

Ve Finančním zpravodaji byl jako vždy ke konci roku vydán článek "Jak správně zaplatit daň finančnímu a celnímu úřadu". Je v něm podrobně popsán způsob zaplacení daně pomocí poštovní poukázky typu A včetně popisu jednotlivých kolonek. V druhé části je popsáno bezhotovostní placení daní pomocí bankovního příkazu nebo formou internetového bankovnictví. V přílohách jsou pak uvedena čísla matrik a předčíslí bankovních účtů finančních a celních úřadů pro jednotlivé druhy daní. Celý článek včetně příloh najdete zde.

Ministerstvo financí již také zveřejnilo daňový kalendář na rok 2011, ve kterém jsou přehledně uvedeny termíny pro placení všech druhů daní. Součástí daňového kalendáře jsou také poznámky a důležitá upozornění k zákonným lhůtám plnění daňových povinností v roce 2011. Nový daňový kalendář najdete zde.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.