Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Francouzská jižní a antarktická území

Francouzská jižní a antarktická území jsou jedním z nejzvláštnějších administrativních celků na světě. Jde o ostrovy roztroušené v Indickém oceánu na ploše asi 400 tisíc km2, a to od pásma tropického až po Antarktidu. Všechny ostrovy leží na jižní polokouli a žádný z nich není trvale obydlen. Jde o francouzské zámořské území, které se administrativně dále dělí na 4 skupiny ostrovů, tzv. districts (okresy). Za pátý okres je považována Adélina země v Antarktidě, na kterou ale Francie po dobu trvání Antarktické smlouvy nemůže svůj nárok uplatňovat.

Protože ostrovy Francouzských jižních a antarktických území nejsou osídleny, nemají žádnou vlastní samosprávu a žádného zástupce ve francouzském parlamentu. Jsou spravovány francouzským prefektem sídlícím na Réunionu. Dočasnými obyvateli ostrovů se stávají pouze vědci, meteorologové, vojáci nebo rybáři. Ostrovy je možné navštívit zásobovací lodí Marion Dufresne, která 4x ročně vyplouvá z Francie. Počet míst pro turisty je ale velmi omezený. Vlastní lodí se lze po oblasti pohybovat pouze po udělení souhlasu prefektem. Některé ostrovy a Adélinu zemi nelze navštěvovat vůbec.

Crozetovy ostrovy
Crozetovy ostrovy leží ze všech nejzápadněji a geograficky patří k Antarktidě, rozloha celého souostroví je 352 km2. Vnitřně se ještě dělí na Západní a Východní Crozetovy ostrovy. Nejznámější Ostrov sviní (někdy zvaný také Prasečí ostrov) je zároveň nejzápadnějším ostrovem celého Francouzských jižních a antarktických území. Svůj název získal podle prasat, která sem kdysi byla dovezena pro někdejší osadníky. Dnes už ale na ostrově nežijí žádní osadníci a také žádný nepůvodní druh zvířat. Do souostroví patří ještě dalších 5 ostrovů - Ostrov tučňáků, Velký a Malý ostrov apoštolů, Náš ostrov a Východní ostrov. Crozetovy ostrovy jsou domovem čtyř druhů tučňáků, kosatek dravých a lachtanů. 

Kergueleny
Kergueleny mají celkovou rozlohu 7215 km2. Kolem hlavního ostrova Kerguelen je rozeseto asi 300 malých ostrůvků. Kerguelen je největším ostrovem celého Francouzských jižních a antarktických území a nachází se na něm také nejvyšší hora Mont Ross (1850 m. n. m.). Geograficky se souostroví řadí k Antarktidě.

Ostrovy Svatý Pavel a Amsterdam
I tyto ostrovy patří geograficky k Antarktidě. Menší z nich Svatý Pavel je nejvýchodnějším ostrovem Francouzských jižních a antarktických území. Ostrov Amsterdam leží 3500 km od západního pobřeží Austrálie. Oba ostrovy jsou tvořeny vyhaslými sopkami.

Roztroušené (někdy také Rozptýlené) ostrovy
Tyto ostrovy nejsou typickým souvislým souostrovím, ale leží rozptýleny kolem ostrova Madagaskar. Dělí se na pět částí a dohromady mají jen necelých 40 km2. Geograficky patří k Africe, nejsevernější ostrov leží na 11,5° jižní šířky. Podnebí je tropické. Nejseverněji položené ostrovy Glorioso jsou tvořeny dvěma korálovými ostrůvky pokrytými bujnou tropickou vegetací a třemi skalnatými útesy. Dále do Roztroušených ostrovů patří ostrov Juan de Nova, ostrov Tromelin, kruhový atol Bassa de India a ostrov Europa, který je největší (28 km2). Na roztroušených ostrovech jsou 4 malá letiště. Na ostrově Tromelin je významná meteorologická stanice monitorující pohyb hurikánů v jižním Indickém oceánu.
Součástí Francouzských jižních a antarktických území jsou Roztroušené ostrovy teprve od roku 2007, společně s ostrovy Réunion a Mayotte tvoří pro Francii exkluzivní ekonomickou zónu v západním Indickém oceánu o velikosti více než 1 milion km².

Adélina země
Adélina země leží v Antarktidě a má rozlohu 432 tisíc km2. Nachází se zde hlavní správa francouzských základen v Antarktidě. Území je sice přiřazováno k Francouzským jižním a antarktickým územím, z mezinárodně-právního hlediska ale jejich součástí oficiálně být nemůže. Podle Smlouvy o Antarktidě uzavřené v roce 1959, a od té doby pravidelně prodlužované, jsou veškeré nároky států na území Antarktidy zmrazeny minimálně do roku 2048. Jsou zde zakázány jakékoliv vojenské aktivity, ale také například těžba nerostných surovin. Antarktida je ve Smlouvě definována jako území jižně od 60. rovnoběžky včetně plovoucích ledovců.

Oficiální název:Francouzská jižní a antarktická území
Hlavní město:Martin-de-Viviès na ostrově Amsterdam
Rozloha:439667,6 km² včetně Adéliny země
Počet obyvatel:0
Hustota zalidnění:0 obyvatel na km2
Státní zřízení:závislé zámořské území
Časové pásmo:+4 hod. GMT Roztroušené ostrovy a Crozetovy ostrovy
+5 hod. GMT ostrov Svatého Pavla a Amsterdam, Kergueleny
+10 hod. GMT Adélina země
Měna:žádná, lze použít euro, americký dolar nebo britskou libru
Jazyk:francouzština
Národnostní složení:-
Náboženská příslušnost:-
Zemědělství-
Přírodní zdrojeryby, korýši
Ekonomika:rybolov, provoz meteorologických a vědeckých stanic

      

Související články:

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.