Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Mýtné od 1. 1. 2011

Vláda na svém úterním zasedání schválila návrh ministerstva dopravy, kterým se od 1. ledna 2011 zvyšuje většina sazeb mýtného o 25 %. Novela nařízení vlády č. 484/2006 Sb., o výši časových poplatků a o výši sazeb mýtného za užívání určených pozemních komunikací, vyjde v nejbližších dnech ve Sbírce předpisů ČR. Dopravci již reagovali a uvedli, že v důsledku zdražení mýtného budou nuceni zvýšit ceny přepravy.

O 25 % se zvyšují všechny základní sazby mýtného pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny s výjimkou vozů v emisní třídě EURO V a vyšší. U těchto vozidel, která splňují nejpřísnější emisní limity, se sazby nemění. Vláda tím nepřímo podporuje obnovu vozového parku dopravců.
Zůstává zachováno i zvýšení sazeb v pátek od 15.00 hod. do 21.00 hod. včetně. Pro vozidla se dvěma nápravami ve všech emisních kategoriích zůstane páteční mýtné zvýšené o 25 % oproti sazbám pro ostatní časová období v týdnu. U vozidel se třemi a více nápravami bude zvýšení pátečních odpoledních sazeb pouze 40 %, zatímco dosud byly sazby navýšeny o 50 %.
Kromě sazeb mýtného se upravuje i seznam zpoplatněných komunikací. Kompletní přehled nových sazeb mýtného i seznam dálnic, rychlostních silnic a silnic I. třídy, jejichž užití podléhá mýtnému, najdete zde
Vláda současně schválila pilotní projekt tzv. plovoucího mýtného. Na silnici I/11 v Moravskoslezském kraji zaplatí nákladní auta v době dopravní špičky vyšší sazbu mýtného. Pokud se novinka osvědčí, rozšíří se i na další přetížené silnice v ČR.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.