Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Změna zákona o spotřebních daních

Senátoři včera v rámci své 3. schůze schválili poměrně rozsáhlou novelu zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních. Novela má zejména zabránit daňovým únikům u pohonných hmot a mění také pravidla přidělování kontrolních pásek pro značení lihu. Pokud novelu podepíše prezident, nabude účinnosti od 1. ledna 2015.

Novela zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, počítá se zřízením registru osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji. Jde např. o antikorozní, ložiskové nebo textilní minerální oleje, které nepodléhají spotřební dani a podvodníci je proto přimíchávají do pohonných hmot, zejména do nafty. Stát tím přichází o peníze. Nový registr by měl těmto podvodům zabránit. Dále novela zvyšuje maximální zajištění spotřební daně z minerálních olejů u daňových skladů ze současných 100 milionů korun na 1,5 miliardy korun.

Novelou se také mění pravidla pro přidělování kontrolních pásek pro značení lihu. Nyní musí výrobci a distributoři složit při převzetí kontrolních pásek kauci půl milionu korun, pokud odebírají do 25 tisíc kusů pásek, nad 25 tisíc pásek je kauce ve výši pět milionů korun (psali jsme zde). Novela vychází vstříc malým výrobcům, kteří odebírají omezené množství pásek, nově bude zavedena kauce ve výši 100 tisíc korun pro ty, kteří chtějí označit maximálně 2000 litrů lihu.
Výrobcům malých balení pak pomůže novela tím, že se kauce již nebude odvozovat od počtu balení (počtu pásek), ale od množství lihu, které lze páskami označit. Kauce půl milionu korun se tak nově bude vztahovat na množství do 25 tisíc litrů nikoliv do 25 tisíc balení. Nad 25 tisíc litrů bude nutná kauce 5 milionů korun.
Novela také osvobozuje od daně pivo a víno a jejich meziprodukty, které se staly nepoživatelnými. Podmínkou je zničení nepoživatelných produktů pod dohledem celníků.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.