Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zrušení poplatků u lékaře a za recept

Jedním ze zákonů, který minulý týden vyšel ve Sbírce zákonů, je novela č. 256/2014 Sb., kterou se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Novelou č. 256/2014 Sb. se ruší třicetikorunové poplatky u lékaře a za recept v lékárnách. Ze všech regulačních poplatků tak zůstanou zachovány jen devadesátikorunové platby za pohotovost. Novela vyšla ve Sbírce zákonů dne 19. listopadu 2014 a účinnosti nabude 1. 1. 2015.

Podle stávajícího znění zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, je pojištěnec povinen zaplatit regulační poplatek ve výši 30 Kč za návštěvu u lékaře a regulační poplatek ve výši 30 Kč za recept, na jehož základě byl vydán léčivý přípravek nebo potravina pro zvláštní lékařské účely. Poplatek za recept se platí bez ohledu na počet na něm předepsaných balení. Oba tyto třicetikorunové poplatky budou od začátku příštího roku zrušeny právě novelou č. 256/2014 Sb.
V platnosti tak zůstane jen regulační poplatek ve výši 90 Kč za využití lékařské pohotovostní služby nebo pohotovostní služby v oboru zubní lékařství v pracovní dny v době od 17 do 7 hodin a v sobotu, neděli a ve svátek, není-li tato doba pravidelnou ordinační dobou. Návrh KSČM na zrušení i tohoto poplatku za pohotovost, který padl při projednávání novely ve Sněmovně, nebyl přijat. Další z poplatků, které od roku 2008 zavedla zdravotnická reforma ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, tzv. poplatek za pobyt v nemocnici, byl zrušen již k 1. 1. 2014 Ústavním soudem (psali jsme zde).

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.