Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Novela zákona o daních z příjmů

Dalším předpisem, který minulý týden na své 26. schůzi schválil Senát, je i poměrně rozsáhlá novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Novela zvyšuje daňovou slevu na druhé a třetí dítě a vrací základní slevu na poplatníka pracujícím důchodcům. Zároveň se novelou omezují výdajové paušály pro živnostníky. Novela má platit od příštího roku.

Novela přináší dvě změny pro pracující důchodce, v obou případech jde ale o zavedení staronových pravidel. Pracující důchodci budou moci znovu uplatňovat základní slevu na poplatníka podle § 35ba odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů ve výši 24 840 korun ročně, o kterou přišli díky daňovému balíčku Petra Nečase v roce 2012. Na nezákonnost odnětí této slevy pracujícím důchodcům poukázal nedávno Ústavní soud a příslušné ustanovení zákona zrušil (psali jsme zde). Druhou změnou je obnovení zdanění penze podle § 4 odst. 3 zákona těm důchodcům, jejichž roční přivýdělek činí více než 840 000 korun.

Rodinám s dětmi má pomoci zvýšení daňové slevy na druhé a třetí dítě. Na druhé dítě by daňová sleva měla vzrůst o 200 korun, na třetí dítě pak o 300 korun měsíčně. Vláda navíc avizovala, že v následujících letech by se daňové slevy na děti měly dále zvyšovat. V současnosti se podle § 35c odst. 1 zákona o daních z příjmů odečítá na každé dítě 1117 korun měsíčně.

Živnostníkům novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, přináší další omezení výdajových paušálů uvedených v § 7 odst. 7). Možnost uplatnit paušály jen na příjmy do 2 milionů korun se nově bude týkat i paušálů ve výši 60 a 80 procent, paušálně tedy bude možné odečíst maximálně 1 200 000 Kč z příjmů ze živnostenského podnikání a maximálně 1 600 000 Kč z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů z živnostenského podnikání řemeslného. Podnikatelé budou moci nadále využívat základní slevu na poplatníka, ke znovuzavedení slevy na manželku a děti ale nedošlo.

Novela je rozsáhlá a mimo jiné obsahuje legislativně technická zpřesnění, odstraňuje některé výkladové nejasnosti a reaguje na situace vzniklé díky uvedení nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích do praxe.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.