Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Novela zákona o spotřebních daních

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal minulý týden novelu zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních. Novela zdraží krabičku cigaret přibližně o tři až čtyři koruny a umožní zachovat tzv. zelenou naftu pro zemědělce. Novela vyjde v nejbližších dnech ve Sbírce zákonů. Účinnosti nabude prvním dnem třetího kalendářního měsíce následujícího po dni její ho vyhlášení, s výjimkou některých ustanovení, která nabývají účinnosti již prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni vyhlášení novely ve Sbírce zákonů.


Jedna novela místo dvou
Novela prošla poněkud nestandardním legislativním procesem. Původně šlo o dvě samostatné novely zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, které ale byly při projednávání v Senátu spojeny do jedné. Senátoři jednu novelu vrátili poslancům s návrhem na zrušení a celý její text přidali do druhé projednávané novely. Tento komplikovaný postup zvolili proto, že se obávali zrušení jedné z novel Ústavním soudem, kvůli opakovanému hlasování při jejím schvalování ve Sněmovně. Opakované hlasování se totiž nekonalo bezprostředně, ale až o dva dny později, s čímž opozice nesouhlasila a oznámila, že opakované hlasování napadne u Ústavního soudu (psali jsme zde). Poslanci tedy nakonec schválili jen jednu novelu, která ale obsahovala text obou původních novel. Prezident zákon podepsal 16. září 2014.

Zdražení cigaret
Podle novely se pevně stanovená spotřební daň zvyšuje o 10 haléřů za kus u cigaret, o 8 haléřů za kus u doutníků a cigarillos a o 96 korun za kilogram u tabáku ke kouření. U cigaret se k pevné části daně přičítá ještě procentní část ve výši 27 % a konečný součet daně bude muset nově činit nejméně 2,37 Kč za jeden kus, což je o 12 haléřů více než dosud. Krabička cigaret by tak měla podražit o tři až čtyři koruny.
Spotřební daň je nutné aktuálně zvýšit proto, že díky slabšímu kurzu koruny Česká republika neplní sazby dané Evropskou unií, které jsou uváděny v eurech. Kromě zvýšení daně novela obsahuje také ustanovení, která omezí možnosti masivního předzásobení, jak tomu bylo při předchozím zvýšení daně. Nyní budou smět prodejci za dosavadní ceny prodávat jen do uplynutí posledního dne druhého kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž nabude účinnosti nová sazba daně. Poté se budou všechny výrobky se "starými" kolky považovat za neznačené.

Zelená nafta
Do zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, se novelou vrací nárok na částečné vrácení daně z minerálních olejů osobám užívajícím tyto oleje pro zemědělskou prvovýrobu. Daň se zemědělcům přestala vracet ke konci loňského roku a podle novely má proto být zelená nafta obnovena se zpětnou platností i pro letošní rok. Vláda se k zachování této daňové úlevy zavázala ve svém programovém prohlášení. Zemědělci by měli při zachování všech daných podmínek dostávat zpět 40 % daně u klasické motorové nafty a 57 % u směsné nafty s bio příměsí. Jen za letošní rok by tak na vratkách mohli získat 1,3 miliardy korun. 

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.