Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Francouzská Polynésie

Francouzskou Polynésii tvoří pět roztroušených souostroví ve východní části Polynésie. Celkem 118 ostrovů je rozeseto na ploše čtyř milionů km2. Najdete zde ploché korálové atoly i ostrovy se sopečnými kužely, jejichž společným znakem je bujná vegetace. Na zelených ostrovech rostou kokosové palmy, banánovníky, mangovníky, ananasy, vanilka nebo nádherné rudé ibišky. Většina ostrovů splňuje představy ráje s úžasnými plážemi, tyrkysovým mořem a polonahými exotickými tanečnicemi, což se ale také odráží na opravdu vysokých cenách. Celosvětově jde o jednu z turisticky nejatraktivnějších destinací.

Historie
Ostrovy byly osídleny již v 5. století Polynésany. Později byly v 16. století objeveny španělskými conquistadory, kteří se o nich ale příliš nezmiňovali, aby nepřilákali ostatní evropské mocnosti. V roce 1768 přistál na Tahiti Louis de Bougainville a ostrovy prohlásil za francouzské území. Roku 1842 přijali kmenoví náčelníci francouzský protektorát a v roce 1880 poslední tahitský král Pomare V. zcela postoupil své království Francii. Na počátku 20. století již Francouzi ovládali všechny ostrovy a od roku 1958 mají statut francouzského zámořského teritoria. Od 60. do 90. let 20. století sloužily Francouzům atoly Mururoa a Fangataufa jako pokusná střelnice pro atomové zbraně.

Uspořádání
V roce 1984 získaly ostrovy větší autonomii a vlastní orgán místní samosprávy Teritoriální shromáždění, do kterého se každých 5 let volí 75 zástupců. Ve francouzském parlamentu má Francouzská Polynésie dva zástupce a v horní komoře jednoho senátora. Ostrovy jsou zámořským územím, které není považováno za přímou součást Francie. Ve francouzské Polynésii funguje princip závislé parlamentní demokracie v čele s místně voleným prezidentem. Čas od času se ostrované ozývají s požadavky po úplné samostatnosti, uvědomují si ale, že jejich životní úroveň závisí na financování celé oblasti Francií. K přestěhování na ostrovy jsou Francouzi lákáni vysokými platy, ty už ale nejsou určeny místnímu obyvatelstvu. Francie zde také uplatňuje systém vysokých dovozních daní. Na jakékoliv dovezené zboží je uvalena tak vysoká daň, že se stane neprodejným. Z toho důvodu je sem většina věcí dovážena z Francie, i když by to z Austrálie, Nového Zélandu nebo Jižní Ameriky bylo ekonomičtější.
Úředním jazykem je pochopitelně francouzština a také tahitština, ve všech turistických letoviscích se ale lze domluvit i anglicky. Oficiální měnou je pacifický frank (CFP), který je pevně svázán s eurem. Aktuálně za jedno euro dostanete asi 119 pacifických franků.

Pět souostroví
Společenské ostrovy
Skupina Společenských ostrovů je tvořena Návětrnými ostrovy, do kterých patří i Tahiti, a Závětrnými ostrovy. Tahiti je sopečného původu a je největším ostrovem celé Francouzské Polynésie. Žijí na něm asi dvě třetiny všech obyvatel Francouzské Polynésie a nachází se na něm hlavní město Papeete. To je výchozím bodem pro návštěvu všech ostatních ostrovů.
Dalším velmi známým ostrovem patřícím do skupiny Společenských ostrovů je Bora Bora. Pověst nejkrásnějšího ostrova na světě ale způsobila, že dnes často působí přelidněným dojmem.
Markézy
Markézy jsou také sopečného původu a jsou pro ně typické příkré srázy hor. Souostroví tvoří 17 ostrovů, na kterých žijí stáda koní, koz a prasat. Markézy leží nejseverněji ze všech souostroví Francouzské Polynésie.
Tuamotu
Souostroví Tuamotu má 78 ostrovů a je tvořeno především nízkými korálovými atoly. Nejznámějším ostrovem je atol Mururoa, kde Francie až do roku 1996 zkoušela jaderné zbraně. Atoly jsou obklopovány nádhernými lagunami s korálovými útesy a stovkami opravdu malinkých ostrůvků. Ostrovy Tuamotu jsou vyhlášené pěstováním perel.
Tabuai
Souostroví je tvořeno mnoha drobnými vulkanickými ostrovy se strmými horami a leží na obratníku Kozoroha. Obydlených je 5 ostrovů, které jsou ale od sebe navzájem vzdáleny stovky kilometrů.
Gambierovy ostrovy
Jde o 20 vulkanických ostrovů, které jsou turisticky méně navštěvované. Hlavním ostrovem je Mangareva, na které jsou stovky perlových farem.

Ostatní
Mezi jednotlivými ostrovy existuje letecké spojení. V rámci Společenských ostrovů téměř každou hodinu, na Markézy a Tuamotu jednou denně, na Tabuai dvakrát týdně a na Gambierovy ostrovy pouze několikrát do měsíce.
Podnebí je na ostrovech tropické, průměrné denní teploty se celý rok pohybují od 27°C do 30°C, teplota vody od 26°C do 28°C.
Zdravotnictví je na vynikající úrovni, jsou zde špičkově vybavené nemocnice a na větších ostrovech lékařské pohotovosti a soukromé ordinace.
Ostrovy jsou opravdu bohaté na nejrůznější vegetaci, v lagunách je velké množství ptáků a také život pod mořskou hladinou je opravdu pestrý. Na souši ale domorodci pěstují pouze koně, kozy a prasata a jinak se zde vyskytují jen pozemní krabi a bodavý hmyz.
Zajímavostí je, že v období první republiky se na Tahiti vytvořila silná česká komunita, která se později roztříštila po celé Francouzské Polynésii. I dnes lze ale na Tahiti nečekaně často narazit na typicky česká příjmení.

Oficiální název:Francouzská Polynésie
Hlavní město:Papeete
Rozloha:4168 km2
Počet obyvatel:260338
Hustota zalidnění:64 obyvatel na km2
Státní zřízení:závislé zámořské území
Časové pásmo:-10 hod. GMT
Měna:pacifický frank (CFP)
Jazyk:francouzština, tahitština
Národnostní složení:78% Polynésané, 12% Číňané, 10% Francouzi
Náboženská příslušnost:54% protestanté, 30 % římští katolíci, 10 % ostatní, 6 % ateisté
Zemědělstvípěstování tropických plodin, cukrové třtiny a vanilky, chov koní, koz a prasat
Přírodní zdrojefosfáty, perly, ryby
Ekonomika:turismus, lehký průmysl

   


Související články:
Zámořská území Evropské unie - úvod
Zámořská území Evropské unie - Guadelup
Zámořská území Evropské unie - Martinik
Zámořská území Evropské unie - Réunion
Zámořská území Evropské unie - Francouzská Guyana
Zámořská území Evropské unie - Kanárské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Ceuta a Melilla
Zámořská území Evropské unie - Azorské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Madeira
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily
Přidružená území Evropské unie - Grónsko
Přidružená území Evropské unie - Anguilla
Přidružená území Evropské unie - Bermudy
Přidružená území Evropské unie - Britské antarktické území a Britské indickooceánské území
Přidružená území Evropské unie - Britské panenské ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Falklandy
Přidružená území Evropské unie - Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Kajmanské ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Montserrat
Přidružená území Evropské unie - Pitcairnovy ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Svatá Helena
Přidružená území Evropské unie - Turks a Caicos

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.