Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Turks a Caicos

Ostrovy Turks a Caicos leží v Karibiku a jde o tři desítky ostrovů, z nichž ale pouze osm je obydlených. Ostrovy jsou rozděleny do dvou skupin, mezi kterými je asi 35 km široký průliv Columbus Passage. V západní části Caicos je šest hlavních ostrovů, východní část Turks tvoří dva obydlené ostrovy. Geograficky patří Turks a Caicos do skupiny Bahamských ostrovů, politicky jsou ale samostatným britským zámořským územím.

Historie
Ostrovy s původním obyvatelstvem tvořeným karibskými indiány podle některých zdrojů objevil Kryštof Kolumbus už v roce 1492, podle jiných dostupných údajů Juan Ponce de León v roce 1512. V 17. století byly kolonizovány Británií, která sem dovezla černé otroky na práci při těžbě soli. V 18. století ostrovy krátce patřily Francii. Od roku 1799 již byly pod správou Velké Británie, která ale probíhala z různých okolních kolonií, např. z Baham či Jamajky. 1. června 1962 získaly Turks a Caicos statut korunní kolonie Spojeného království. 

Britská správa
Hlavou kolonie je britská královna, která je na ostrovech zastoupena guvernérem. Turks a Caicos mají svoji devítičlennou vládu, legislativní radu, do které je 13 členů voleno a 6 jmenováno guvernérem. Soudnictví má dvě instance, místní soud a nejvyšší soud. Od nejvyššího soudu se lze odvolat do Londýna. Zákony vycházejí z anglického práva, na kterém zanechalo stopy období pod Jamajskou a Bermudskou správou. Oficiální měnou je americký dolar.

Offshore
Turks a Caicos jsou sice méně známým offshore centrem, ale nabízí téměř totožné podmínky jako proslulé daňové ráje. Počet zde zaregistrovaných společností se blíží k dvaceti tisícům. Stejně jako v jiných daňových rájích, i zde je hlavní výhodou absence jakýchkoliv daní pro všechny společnosti, které nepodnikají přímo na Turks a Caicos. Nejrozvinutější formou podnikání je pojišťovnictví, obchodní společnost lze zapsat během jediného dne a z obchodního rejstříku nelze zjistit téměř nic. Účetnictví se nikomu nepředkládá a audit je neznámým pojmem. To vše lze pořídit za pouhých 300 dolarů ročně. Americké úřady upozorňují, že kromě praní špinavých peněz jsou ostrovy také významným překladištěm drog.

Caicos
Výrazně větší z obou ostrovních skupin je tvořena šesti hlavními obydlenými ostrovy a malými útesy na jihu. Ze všech ostrovů pouze na Providenciales je patrná orientace na turismus, ostatní ostrovy Západní Caicos, Severní Caicos, Střední Caicos, Východní Caicos a Jižní Caicos žijí poklidným venkovským životem. Na Providenciales je také letiště, mezi jednotlivými ostrovy funguje místní letecká a trajektová doprava. 

Turks
Turks je od severu k jihu tvořen pásem ostrovů, dva z nich, Grand Turks a Salt Cay, jsou obydlené. Na Grand Turks leží hlavní město celé kolonie Cockburn Town s asi 800 obyvateli a mezinárodním letištěm. Vydávají se zde nádherné poštovní známky. Ostrov Salt Cay proslul v minulosti největší produkcí soli na světě. Toto období připomínají větrné mlýny, které regulovaly tok vody při výrobě soli, a honosné patrové domy bývalých obchodníků se solí.

Turismus
Ostrovy jsou vápencového původu, tedy nížinaté, lemované krásnými plážemi a obklopené korálovými útesy. Turks a Caicos dokonce patří mezi deset nejlepších potápěčských destinací. Podnebí je tropické, průměrné zimní teploty se pohybují kolem 25°C, v létě pak stoupají přes 32°C. Po většinu dní je zde slunečno a sucho, často se zde ale vyskytují hurikány. Vegetace je bujná, ale ostrovy mají velmi omezené zdroje pitné vody, obyvatelé proto zachytávají vodu dešťovou. Žije zde mnoho druhů vodního ptactva a mořských živočichů, z nichž asi nejpopulárnější je delfín. V lednu a únoru je možné pozorovat i velryby.

Oficiální název:Turks a Caicos
Hlavní město:Cockburn Town
Rozloha:430 km2 (Sv. Helena 122 km2)
Počet obyvatel:21152
Hustota zalidnění:49,2 obyvatel na km2
Státní zřízení:závislé zámořské území
Časové pásmo:-5 hod. GMT
Měna:americký dolar USD
Jazyk:angličtina
Národnostní složení:černoši
Náboženská příslušnost:anglikáni, baptisté, metodisté, římští katolíci
Ekonomika:finanční služby, cestovní ruch, rybolov

      


Související články:
Zámořská území Evropské unie - úvod
Zámořská území Evropské unie - Guadelup
Zámořská území Evropské unie - Martinik
Zámořská území Evropské unie - Réunion
Zámořská území Evropské unie - Francouzská Guyana
Zámořská území Evropské unie - Kanárské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Ceuta a Melilla
Zámořská území Evropské unie - Azorské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Madeira
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily
Přidružená území Evropské unie - Grónsko
Přidružená území Evropské unie - Anguilla
Přidružená území Evropské unie - Bermudy
Přidružená území Evropské unie - Britské antarktické území a Britské indickooceánské území
Přidružená území Evropské unie - Britské panenské ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Falklandy
Přidružená území Evropské unie - Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Kajmanské ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Montserrat
Přidružená území Evropské unie - Pitcairnovy ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Svatá Helena

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.