Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Novela zákona o vojácích z povolání

Poslanecká sněmovna tento týden definitivně schválila novelu zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání. Novelou se poslanci zabývali již podruhé, protože senátoři ji Sněmovně vrátili s drobným legislativně technickým pozměňovacím návrhem, který přítomní poslanci přijali téměř jednomyslně. Novela zákona o vojácích z povolání zavádí kariérní řád a mění systém odměňování příslušníků ozbrojených sil.  Pokud novelu podepíše prezident, nabude účinnosti 1. července 2015.

Novela zákona č. 221/1999 Sb. má propojit zastávané funkce s hodností a služebním platem, vzorem pro nový systém bylo hned několik zemí Severoatlantické aliance. Vojáci se stejnou hodností by tak kdekoliv v armádě měli mít stejný služební plat a plnit stejně náročné úkoly. Novelou se zavede přehledný kariérní řád, který jasně stanoví, co musí voják splňovat, aby byl jmenován do vyšší hodnosti nebo aby mohl postoupit na vyšší pozici. Pro každého vojáka tak bude jeho kariérní růst předvídatelnější. Zároveň bude zaveden platový řád, který má být spravedlivější a hlavně objektivnější. Dnes má na odměňování velký vliv nadřízený vojáka, novela tyto subjektivní vlivy potlačuje.
Podle představ Ministerstva obrany má novela zákona č. 221/1999 Sb. přispět k udržení kvalitních vojáků v ozbrojených silách a současně být dostatečně motivační pro získávání nových rekrutů.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.