Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Expirace autolékárniček

Ministerstvo dopravy zveřejnilo tento týden tiskovou zprávu k zavádějícím informacím o autolékárničkách a jejich povinných výměnách, které kolují mezi veřejností a objevily se i v některých médiích. Ministerstvo vysvětluje, že v žádném případě zákon neukládá povinnost měnit po pěti letech celou lékárničku. Je třeba ji pouze udržovat v řádném stavu, což znamená obměňovat jednotlivé zdravotnické potřeby, u nichž byla překročena doba expirace.

Povinnost vybavit vozidlo autolékárnou případně motolékárnou stanoví § 32 vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Tato povinnost se netýká mopedů, motokol, jednonápravových traktorů s přívěsem a motorových vozíků. Všechna ostatní motorová vozidla musí být vybavena příslušným druhem lékárničky pro poskytnutí první pomoci.
Lékárnička by měla být snadno přístupná a její obsah musí být uložen v samostatném pouzdře. Pouzdro pak musí být uloženo v suchém a čistém prostoru, na který nedopadá přímé sluneční světlo. Ve vozidlech pro hromadnou přepravu cestujících musí být lékárnička v prostoru pro cestující a musí být řádně označena. Co musí obsahovat jednotlivé druhy lékárniček pro různě velká vozidla, je uvedeno v příloze 14 k vyhlášce č. 341/2002 Sb. Pod článkem v tabulce uvádíme povinný minimální obsah lékárniček pro běžné osobní automobily.
Některé druhy zdravotnických materiálů mají na obale uvedenou dobu použitelnosti. V případě, že je tato doba překročena, musí být materiál vyměněn. Rozhodně to však neznamená povinnost výměny celé lékárničky, ale pouze konkrétního materiálu. Ministerstvo dopravy upozorňuje, že rozhodující není ani datum platnosti na obalu lékárničky, vždy záleží na konkrétních položkách uvnitř! U položek, kde doba expirace uvedena není, je třeba se přesvědčit, že pomůcky fungují. Například u nůžek zkontrolovat, zda nejsou zarezlé či zda správně plní svou funkci, tedy stříhají.

Povinný obsah autolékárničky podle vyhlášky č. 341/2002 Sb., o technických podmínkách provozu vozidel
Obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost 800g/m2)3 ks
Obvaz hotový se 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost 800g/m2) 3 ks
Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran nejméně 960 x 1360 x 960 mm)2 ks
Náplast hladká cívka (velikost 2,5cm x 5m, min. lepivost 7 N/25 mm)1 ks
Náplast s polštářkem (velikost 8cm x 4cm, minimální lepivost 2,5 N/cm)6 ks
Obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm)1 ks
Rouška plastová (20 x 20 cm, tloušťka 0,05 mm)1 ks
Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu1 pár
Nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka nejméně 14 cm1 ks
Isotermická fólie o rozměrech nejméně 200 x 140 cm1 ks

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.