Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zdražení cigaret a zelená nafta

Poslanecká sněmovna dnes měla mimo jiné na programu projednání dvou novel zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních. Obě novely poslanci projednávali již podruhé, protože byly do Sněmovny vráceny ze Senátu. První z novel původně obsahovala návrh na zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků (psali jsme zde). Druhá novela měla znovu zavést tzv. zelenou naftu pro zemědělce (psali jsme zde). Senátoři novelu týkající se zelené nafty zamítli a celý její obsah vložili do novely zabývající se daní z cigaret a tabákových výrobků, kterou pak s tímto pozměňovacím návrhem znovu odeslali do Sněmovny. Poslanci na postup senátorů přistoupili, a tak krabička cigaret zdraží přibližně o tři až čtyři koruny a zelená nafta pro zemědělce zůstane zachována.

Senátoři tento poněkud komplikovaný postup zvolili proto, aby novelu znovuzavádějící zelenou naftu uchránili od případného zrušení Ústavním soudem. Při prvním projednávání této novely v Poslanecké sněmovně totiž poslanec ČSSD Milan Urban podal pozměňovací návrh, kterým se snižovala spotřební daň z benzínu a nafty. Díky hlasům opozice a 17 poslanců ČSSD, kteří údajně nevěděli, o čem v dané chvíli hlasují, byl tento pozměňovací návrh schválen. To ale bylo proti dohodě vládní koalice, a tak bylo hlasování následně zpochybněno. Při opakovaném hlasování, které ale proběhlo až o dva dny později, už tento pozměňovací návrh neprošel a novela byla schválena ve znění, které obsahovalo pouze znovuzavedení zelené nafty. Opozice pak oznámila, že opakované hlasování napadne u Ústavního soudu, a to zejména proto, že hlasování bylo zpochybněno až po hodinové přestávce, což podle opozičních poslanců není "bezprostředně", jak vyžaduje zákon č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny.
Senátoři, ve snaze předejít zrušení napadené novely a tím i znovuzavedení tzv. zelené nafty, celou novelu schválenou výše popsaným nestandardním způsobem zrušili a celý její obsah vložili jako senátní pozměňovací návrh do druhé projednávané novely zákona o spotřebních daních. Poslanecká sněmovna tedy musela znovu projednat novelu zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, která díky pozměňovacímu návrhu Senátu obsahovala jak zvýšení daně na cigarety a tabákové výrobky, tak znovuzavedení zelené nafty.
Poslanci dnes tuto novelu schválili ve znění senátního pozměňovacího návrhu, u druhé z obou novel poslanci souhlasili se zamítnutím. Díky přijaté novele se zvýší pevně stanovená spotřební daň o 10 haléřů za kus u cigaret, o 8 haléřů za kus u doutníků a cigarillos a o 96 korun za kilogram u tabáku ke kouření. U cigaret se k pevné části daně přičítá ještě procentní část ve výši 27 % a konečný součet daně bude muset nově činit nejméně 2,37 Kč za jeden kus, což je o 12 haléřů více než dosud. Krabička cigaret by tak měla podražit o tři až čtyři koruny. O důvodech zvýšení spotřební daně jsme psali v samostatném článku.
Dále se má vrátit nárok na částečné vrácení daně z minerálních olejů osobám užívajícím tyto oleje pro zemědělskou prvovýrobu. Zemědělci by měli při zachování všech daných podmínek dostávat zpět 40 % daně u klasické motorové nafty a 57 % u směsné nafty s bio příměsí (psali jsme v samostatném článku).

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.