Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

NSS: Poker je legální pouze v kasinu

Nejvyšší správní soud včera zamítl kasační stížnost Asociace českého pokeru, která tvrdila, že v karetní hře poker nerozhoduje pouze náhoda, ale zejména psychologické, strategické, matematické a další dovednosti jednotlivých hráčů, a proto na ni nemá dopadat regulace podle zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách. Odmítnutím této argumentace Nejvyšší správní soud potvrdil skutečnost, že pořadatelé turnajů v pokeru musí mít licenci jako kasina.

Nejvyšší správní soud se přiklonil k argumentaci pardubického krajského soudu, podle kterého hraje při karetní hře poker klíčovou roli náhoda a štěstí hráčů, neboť nikdo nedokáže ovlivnit, jaké karty mu budou rozdány. Asociace českého pokeru s tím nesouhlasila a ve svém dovolání k Nejvyššímu správnímu soudu zdůrazňovala především význam vědomosti, znalosti a zkušenosti každého hráče. Nejvyšší správní soud ale kasační stížnost Asociace českého pokeru zamítl a rozhodl tak, že podmínky stanovené zákonem o loteriích jsou splněny a poker tedy patří mezi loterie.
Poker se mezi loterie zařadil od 1. 1. 2012, a to novelou č. 300/2011 Sb., která do loterijního zákona č. 202/1990 Sb. přinesla podstatné změny. Mimo jiné bylo do § 2 loterijního zákona přidáno nové ustanovení písmena m), podle kterého mezi loterie patří turnajové nebo hotovostní sázkové hry provozované za pomoci karet, při nichž není předem určen počet účastníků a ani není známa výše vsazených částek, kdy účastníci platí vklad (sázku) nebo startovné, jehož návratnost se účastníkovi nezaručuje. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu tedy ukončilo pořádání pokerových turnajů např. v hospodách, podle loterijního zákona je mohou pořádat jen kasina.
Rozsudek Nejvyššího správního soudu najdete zde.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.