Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků

Jedním ze šesti zákonů, které byly zařazeny na program probíhající 12. schůze Poslanecké sněmovny k projednání ve třetím závěrečném čtení, je i novela zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, týkající se zvýšení sazby daně z cigaret a tabákových výrobků. Novelu poslanci schválili včera a nyní bude odeslána k projednání do Senátu. Sněmovnou schválené zvýšení spotřební daně prodraží jednu krabičku cigaret asi o tři až čtyři koruny.

Podle poslanci schváleného návrhu novely zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, se pevně stanovená spotřební daň zvyšuje o 10 haléřů za kus u cigaret, o 8 haléřů za kus u doutníků a cigarillos a o 96 korun za kilogram u tabáku ke kouření. U cigaret se k pevné části daně přičítá ještě procentní část ve výši 27 % a konečný součet daně bude muset nově činit nejméně 2,37 Kč za jeden kus, což je o 12 haléřů více než dosud. Krabička cigaret by tak měla podražit o tři až čtyři koruny.
Spotřební daň je nutné aktuálně zvýšit proto, že díky slabšímu kurzu koruny Česká republika neplní sazby dané Evropskou unií, které jsou uváděny v eurech. Podle požadavků EU by nová spotřební daň měla začít platit do 30. září letošního roku, což ale při navrhované platnosti zákona nelze stihnout. Zákon má nabýt účinnosti prvním dnem třetího kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Projednání novely ve zrychleném řízení z důvodu požadavku EU opozice odmítla s ohledem na možné poškození prodejců, kteří by tak nestihli doprodat již nakoupené zboží. Kromě zvýšení daně totiž novela obsahuje také ustanovení, která omezí možnosti masivního předzásobení, jak tomu bylo při předchozím zvýšení daně. Nyní budou smět prodejci za dosavadní ceny prodávat jen do uplynutí posledního dne druhého kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž nabude účinnosti nová sazba daně. Poté se budou všechny výrobky se "starými" kolky považovat za neznačené.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.