Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zelená nafta a snížení spotřební daně u pohonných hmot

Poslanecká sněmovna měla minulý týden na programu schvalování zákonů ve třetím čtení. Jedním z návrhů, který závěrečným čtením prošel, i když poněkud nestandardním způsobem, je novela zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, kterou se znovu zavádí tzv. zelená nafta pro zemědělce. Ve středu při hlasování byla novela schválena i s pozměňovacím návrhem poslance Milana Urbana (ČSSD), kterým se snižovala spotřební daň z benzínu a nafty. Při opakovaném hlasování, které ale proběhlo až v pátek, už tento pozměňovací návrh neprošel a novela byla schválena ve znění, které obsahovalo pouze znovuzavedení zelené nafty.

Zelená nafta
Znovuzavedení tzv. zelené nafty bylo jednoznačně cílem původního návrhu novely, který předložila Poslanecké sněmovně vláda. Do zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, se novelou má vrátit nárok na částečné vrácení daně z minerálních olejů osobám užívajícím tyto oleje pro zemědělskou prvovýrobu. Daň se zemědělcům přestala vracet ke konci loňského roku a podle novely má proto být zelená nafta obnovena se zpětnou platností i pro letošní rok. Vláda se k zachování této daňové úlevy zavázala ve svém programovém prohlášení. Zemědělci by měli při zachování všech daných podmínek dostávat zpět 40 % daně u klasické motorové nafty a 57 % u směsné nafty s bio příměsí. Jen za letošní rok by tak na vratkách mohli získat 1,3 miliardy korun. Znovuzavedení zelené nafty se zpětnou platností pro letošní rok ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Snížení spotřební daně u pohonných hmot
K výše popsané novele týkající se znovuzavedení zelené nafty podal poslanec ČSSD Milan Urban pozměňovací návrh na snížení sazby spotřební daně z nafty o 2,50 Kč na litr a u benzinu o 1,50 Kč na litr. Za snížení spotřební daně u pohonných hmot M. Urban bojuje dlouhodobě, i když pro to nemá oporu ve své politické straně. Tentokrát jeho pozměňovací návrh překvapivě prošel, a to nejen díky hlasům opozice, ale i díky 17 hlasům poslanců ČSSD. To ale bylo proti dohodě vládní koalice a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se také proti tomu ihned ostře ohradil, ve státním rozpočtu by tak podle něj chybělo 14 miliard korun. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že poslanci ČSSD nevěděli, o čem hlasují, a návrh tak schválili omylem. Po hodinové přestávce, kterou si ihned po hlasování vyžádal poslanecký klub ČSSD, vystoupil jeden z poslanců této strany a hlasování zpochybnil. Údajně volil jinak, než jak bylo zaznamenáno v elektronických výsledcích. Předsedající sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) mu vyhověl a nařídil opakování hlasování, které se ale kvůli uplynutí původně schválené doby pro hlasování o zákonech ve třetím čtení muselo konat až v pátek 27. 7. 2014. Při opakovaném pátečním hlasování už poslanci dávali dobrý pozor, o čem se právě hlasuje, a novelu schválili bez pozměňovacího návrhu svého kolegy Milana Urbana. Ke snížení spotřební daně u pohonných hmot tak zřejmě nedojde. Opozice už ale oznámila, že opakované hlasování napadne u Ústavního soudu, a to zejména proto, že hlasování bylo zpochybněno až po hodinové přestávce, což podle opozičních poslanců není "bezprostředně", jak vyžaduje zákon č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.