Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Navýšení plateb za státní pojištěnce

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve čtvrtek dne 5. června 2014 novelu, kterou se navyšují platby za státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám. Opatření by mělo ještě letos přinést do zdravotnictví 2,1 miliardy korun. Peníze mají být kompenzací nemocnicím za zrušené poplatky za hospitalizaci.

Vládním návrhem se mění zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, zákon č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, zákon č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách, a zákon č. 458/2011 Sb., o změně zákonů související se zřízením jednoho inkasního místa a dalších změnách daňových a pojistných zákonů. Poslanci novelu schválili podle § 90 odstavce 2 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, už v prvním čtení, v Senátu pro ni hlasovali všichni přítomní senátoři a prezident ji podepsal už třetí den poté, co mu byla doručena.
Navýšení plateb se týká asi šesti milionů státních pojištěnců. Měsíční platba za děti, důchodce nebo nezaměstnané vzroste podle předlohy ze 787 na 845 korun. Pojišťovny také navýší nemocnicím platbu za obsazené lůžko za den o 100 korun jako kompenzaci zrušeného poplatku. Platby budou navýšeny od 1. července 2014, kdy novela začne platit.
Opozice novelu kritizuje, poukazuje na nízkou spoluúčast pacientů a vyčítá vládě, že stáhla návrh předchozí úřednické vlády na znovuzavedení poplatků za hospitalizaci ve výši 60 korun za den.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.