Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Definitivní konec sKaret

V noci z 30. 4. 2014 na 1. 5. 2014 definitivně skončil projekt tzv. sKaret. Česká spořitelna, jako jejich provozovatel, celý systém vypnula. V této chvíli již není možné kartu použít v bankomatech, a to ani ke zjištění zůstatku. Karty již také nejsou platným průkazem dokazujícím zdravotní postižení, což může handicapovaným, kteří si sKartu dosud nevyměnili, způsobit potíže.

Zrušení sKaret proběhlo podle zákona č. 306/2013 Sb., o zrušení karty sociálních systémů, o němž jsme psali v samostatném článku. Zákon č. 306/2013 Sb. je vlastně novelou několika zákonů, která v nich ruší příslušná ustanovení týkající se kontroverzního projektu. Zákon nabyl účinnosti 1. listopadu 2013 a Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s Úřadem práce ČR připravilo postup rušení všech funkcí systému tak, aby vše proběhlo do půl roku po vstupu zákona v platnost, tedy do 30. 4. 2014.

Od 1. 5. 2014 již tedy nelze kartou platit v obchodě, vybírat peníze z bankomatu ani je převádět na jiný účet. Klienti se již nedozvědí ani výši zůstatku na účtu České spořitelny, který byl každému k jeho sKartě zřízen. Zbývající peníze z těchto účtů si mohou lidé zdarma vyzvednout na pobočkách České spořitelny, která tyto výběry umožní ještě po čtyři roky. Poslední sociální dávky lidem na tyto účty přišly v lednu 2014, v případě příspěvků pěstounům pak ještě v únoru 2014. V současné době již Úřady práce všechny dávky posílají klientům na jejich účty u bank nebo poštou.

Tzv. sKarty ale také sloužily jako průkazy pro osoby se zdravotním postižením (OZP), tato jejich funkce byla také ukončena. Z 25 tisíc klientů, kterým sKarta sloužila jako průkaz OZP, si jich ještě celých 10 tisíc kartu nevyměnilo. Tito lidé se nyní mohou dostat do problému při prokazování nároku na speciální zacházení, jakým jsou např. parkování na vyhrazených místech nebo různé výhody ve veřejných dopravních prostředcích. Výměnu sKaret za nové dočasné průkazy OZP zajišťují příslušná kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR. Výměny probíhají zdarma a na počkání. Platnost dočasného průkazu je shodná s dobou platnosti lékařského posudku, nejdéle však do konce roku 2015. Informace Úřadu práce k výměnám s Karet za dočasné průkazy OZP najdete zde.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.