Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přiznání k dani z příjmů - základní sleva na poplatníka

Základní sleva na poplatníka je skutečně slevou na dani, tedy položkou, o kterou poplatník sníží již vypočtenou patnáctiprocentní daň z příjmů. Jde o základní slevu, kterou si ještě vloni mohl odečíst opravdu každý poplatník. Letos této slevy prvně nemohou využít pracující důchodci. Výše slevy zůstala stejná jako v loňském roce, tedy 24 840 Kč.

Slevu na poplatníka podle § 35ba zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v roční výši 24 840 Kč může uplatnit každý poplatník včetně daňových nerezidentů ČR. Tuto slevu mohou uplatnit i studenti. Jedinou výjimkou jsou starobní důchodci. S platností k 1. 1. 2013 byl totiž zákon o daních z příjmů novelizován tzv. úsporným daňovým balíčkem, kterým bylo ustanovení § 35 ba odst. 1. písm. a) doplněno v tom smyslu, že daň se nesnižuje poplatníkům pobírajícím k 1. lednu zdaňovacího období starobní důchod (psali jsme v samostatném článku). Toto opatření se poprvé projeví právě nyní v daňových přiznáních za rok 2013. Změna se dotkne výhradně starobních důchodců, na jiné typy důchodů, jako např. na invalidní, vdovské či sirotčí, se nevztahuje. 
Slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč lze v daňovém přiznání uplatnit v plné výši bez ohledu na to, po jakou část roku měl poplatník zdanitelný příjem. V případě úmrtí poplatníka v průběhu roku, mohou tedy dědici uplatnit celou částku slevy.

Související články:

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.