Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Montserrat

Karibský ostrov Montserrat byl ještě v minulém století vzkvétajícím zámořským územím Velké Británie. Byl vyhlášeným cílem jachtařů, pověstné bylo místní golfové hřiště. Producent Beatles Sir George Martin zde založil nahrávací studio, ve kterém vznikala hudební alba největších světových hvězd. Na ostrově byla výborně fungující infrastruktura včetně mezinárodního letiště. V roce 1995 se ale po 400 letech klidu probudila k životu sopka Soufriere Hills, která pohřbila hlavní město a učinila ostrov ze 2/3 neobyvatelným. Sopka je činná dodnes, chrlí obrovské kameny a popel a to vše je doprovázeno spoustou drobných zemětřesení. Ostrov leží v Karibském moři v oblasti Malých Antil. 17 km dlouhý a 11 km široký Montserrat je ze všech okolních ostrovů nejméně navštěvovaný.

Montserrat objevil Kryštof Kolumbus v roce 1493 a pojmenoval ho podle hory a katalánského kláštera ve Španělsku. V roce 1632 byl ostrov osídlen irskými katolíky a přešel pod britskou správu. V 17. století ostrov utrpěl anglicko-francouzskou válkou o kolonie. Byla zničena většina plantáží s cukrovou třtinou a bavlnou. Přes Montserrat se navíc přehnal silný hurikán. Teprve v 18. století se ostrov ekonomicky vzpamatoval. V roce 1782 ho opět krátce obsadili Francouzi, v roce 1783 byl podle Versailleské mírové smlouvy vrácen Británii. V roce 1834 bylo na Montserratu zakázáno otroctví. V 19. století se kvůli klesajícím cenám cukru staly nejdůležitější plodinou pěstovanou na ostrově limetky a další citrusové plody.
V druhé polovině 20. století se na Montserratu začal slibně rozvíjet cestovní ruch. V říjnu 1989 se přes ostrov přehnal hurikán Hugo a ostrov téměř zdevastoval. Škody však byly rychle opraveny a turisté se začali vracet. Objevily se také snahy o dosažení úplné nezávislosti ostrova. 18. července 1995 vybuchla sopka Soufreire Hill, která byla do té doby považována za nečinnou. Mohutná erupce pohřbila celé hlavní město Plymouth, obyvatelé byli naštěstí včas evakuováni. Sopka je ale stále činná a například v roce 1997 při jednom z dalších výbuchů přišlo o život 19 lidí. Ostrov je nyní rozdělen na třetiny. Jižní část ostrova je zcela uzavřena a střežena, platí zde trvalý zákaz vstupu. Východní část je označována jako denní zóna a přístup je tam povolen pouze v určených denních hodinách. Severní část ostrova je osídlena, je zde budováno nové hlavní město, letiště a přístav.
Na severu je bujná vegetace, pěstují se zde banány a citrusy, zelenina a také bavlna. Podnebí je tropické. Pobřeží je lemováno vysokými strmými útesy, mezi kterými jsou nevelké písečné pláže. Pomalu se daří obnovit i turistický ruch. Bezpečný prostor je ale značně omezen a některé větší erupce občas zasahují i na toto území. Přesto se nyní vracejí i obyvatelé, kteří byli nuceni po erupci ostrov opustit. Poslední výraznější činnost sopky zaregistrovali vědci z Montserrat Volcano Observatory letos na jaře.

Oficiální název:Montserrat
Hlavní město:dočasně Brades Estate (oficiálně stále opuštěný Plymouth)
Rozloha:104 km2 
Počet obyvatel:8500
Hustota zalidnění:83,3 lidí na km2
Státní zřízení:závislé zámořské území
Časové pásmo:-4 hod. GMT
Měna:východokaribský dolar (XCD)
Jazyk:angličtina
Národnostní složení:černoši, běloši
Náboženská příslušnost:protestanti, katolíci
Zemědělství:bavlna, ovoce, zelenina, dobytek
Ekonomika:zemědělství, turismus

     


Související články:
Zámořská území Evropské unie - úvod
Zámořská území Evropské unie - Guadelup
Zámořská území Evropské unie - Martinik
Zámořská území Evropské unie - Réunion
Zámořská území Evropské unie - Francouzská Guyana
Zámořská území Evropské unie - Kanárské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Ceuta a Melilla
Zámořská území Evropské unie - Azorské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Madeira
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily
Přidružená území Evropské unie - Grónsko
Přidružená území Evropské unie - Anguilla
Přidružená území Evropské unie - Bermudy
Přidružená území Evropské unie - Britské antarktické území a Britské indickooceánské území
Přidružená území Evropské unie - Britské panenské ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Falklandy
Přidružená území Evropské unie - Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Kajmanské ostrovy

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.