Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Změna pravidel při přepravě tekutin a gelů v letadlech

Od dnešního dne, tedy od 31. ledna 2014, dojde na všech letištích Evropské unie ke změně v kontrole přepravovaných tekutin, aerosolů a gelů, které si cestující berou s sebou na palubu letadel. Změna spočívá v tom, že dětská strava a léky v tekuté nebo gelové formě o objemu větším než 100 ml, které byly dosud kontrolovány jen namátkově nebo při podezření, budou ode dneška bez výjimky kontrolovány pomocí speciálních skenerů. Dětskou stravu tak již nebude nutné při bezpečnostních prohlídkách otevírat a ochutnávat.

Přeprava zavazadel je upravena nařízením Komise EU č. 185/2010/EU, kterým se stanoví prováděcí opatření ke společným základním normám letecké bezpečnosti. Dosavadní výjimku ukončila novela této směrnice, konkrétně ustanovení prováděcího nařízení Komise č. 246/2013/EU, které začalo platit dnes 31. ledna 2014.
Stejně jako dosud bude možné na palubě letadla přepravovat tekutiny, aerosoly a gely maximálně ve 100 ml baleních a v průhledném plastovém sáčku, který lze opakovaně uzavřít a jehož celkový objem nepřesahuje 1 litr. Před bezpečnostní kontrolou musí cestující všechny takto zabalené tekutiny vyndat ze zavazadla a předložit je ke kontrole, která se provádí rentgenem.
Výjimku dosud měly léky a dětská strava v tekuté či gelové formě, které bylo možné přepravovat i v baleních o objemu větším než 100 ml a kontrolovány byly pouze namátkově nebo při podezření a jejich bezpečnost měl cestující možnost potvrdit ochutnáním. Stejnou výjimku měly tekutiny a gely zakoupené v tzv. duty free obchodech v zapečetěných baleních. Tyto výjimky však dnešním dnem končí a léky, dětská strava i tekutiny prodávané na letištích v zapečetěných bezpečnostních baleních musí být kontrolovány bez výjimky. To bude možné díky speciálním skenerům, které si musela všechna evropská letiště pořídit. Zpřísnění evropské legislativy v oblasti detekčních kontrol tekutin, aerosolů a gelů na letištích EU bude pro cestující vlastně přínosem, protože odpadnou namátkové kontroly, při kterých museli dětskou stravu otevírat a ochutnávat.
Nový způsob kontrol pomocí skenerů se bude týkat nejen dětské stravy a léků, ale také všech tekutin nebo kosmetických přípravků o objemu větším než 100 ml, které si cestující zakoupí v bezcelních obchodech na kterémkoliv letišti, a to i mimo EU. Podmínkou je, že gely nebo nápoje musí být prodavači bezcelních obchodů zabaleny a zapečetěny ve speciálních baleních opatřených účtenkou s vyznačeným kódem letiště. Protože bez speciálních skenerů nebylo možné takovou kontrolu provádět, byly doposud tekutiny zakoupené v duty free shopech mimo EU cestujícím, kteří přestupovali na letištích v zemích v rámci schengenského prostoru, odebírány u bezpečnostních kontrol.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.