Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Kde jsou povinné zimní pneumatiky?

Ministerstvo dopravy zveřejnilo seznam dálnic a rychlostních komunikací I. třídy, kde je v době od 1. listopadu 2010 do 31. března 2011 povinné užití zimních pneumatik. Úseky s povinným použitím zimních pneumatik označuje příkazová dopravní značka "Zimní výbava".

Podle § 10 písm. z) zákona č. 30/2001 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích, přikazuje dopravní značka "Zimní výbava" řidiči motorového vozidla v období od 1. listopadu do 31. března pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik.
Zimní pneumatiky musí mít u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti do 3500 kg hloubku dezénu nejméně 4 mm na všech kolech a u motorových vozidel nad 3500 kg nejméně 6 mm na všech hnacích kolech. Na zimní pneumatice musí být na bočnici vyznačeno označení M+S nebo M.S nebo M/S nebo MS, případně lze použít terénní pneumatiky.
V případě, že vozovka je dostatečně pokryta sněhovou nebo ledovou vrstvou, může být použití zimních pneumatik nahrazeno použitím sněhových řetězů. Pod značkou "Zimní výbava" může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti. Za nerespektování značky hrozí pokuta až 2000 korun a ztráta jednoho bodu.

Od 1. listopadu 2010 do 31. března 2011 bude podle Ministerstva dopravy povinné použití zimních pneumatik na těchto komunikacích:
DÁLNICEDálnice D1 exit 21. km Mirošovice – exit 182. km Kývalka
SILNICE I. TŘÍDY
1) ÚSTECKÝ KRAJ
I/7 Chomutov - hora Sv. Šebestiána
I/8 Dubí - Cínovec
2) PARDUBICKÝ KRAJ
I/11 Jablonné nad Orlicí - Suchý Vrch - Červená Voda
I/34 Polička - Květná - Svitavy
I/34 Hlinsko - Borová
I/35 Moravská Třebová - Hřebeč
I/37 Trhová Kamenice - Lukavice
3) OLOMOUCKÝ KRAJ
I/35 Mohelnice - Studená Loučka
I/46 Šternberk - Horní Loděnice
I/60 Lipová Lázně – Vápenná
4) MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
I/56 Ostravice – Bílá hranice kraje (I/35)
SILNICE NIŽŠÍCH TŘÍDO umístění značek „Zimní výbava“ na komunikacích nižších kategorií rozhodují obecní úřady obcí s rozšířenou působností.
Na silnicích II. a III. třídy a na místních komunikacích se tyto dopravní značky vyskytují převážně v horských oblastech.

 

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.