Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Kajmanské ostrovy

Kajmanské ostrovy jsou zámořským územím Velké Británie. Tři malé ostrovy Grand Cayman, Cayman Brac a Little Cayman, které leží jižně od Kuby a severozápadně od Jamajky, jsou označovány jako ráj Karibiku, a tudíž jsou jednou z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších lokalit Střední Ameriky.

Oficiální hlavou země je britská královna, která je na ostrovech zastoupená generálním guvernérem. Kajmanský parlament má 15 křesel a jeho členové jsou voleni každé čtyři roky. Úředním jazykem na ostrovech je angličtina. Hlavním městem je George Town, který leží na ostrově Grand Cayman. 

Historie
Kajmanské ostrovy byly objeveny Kryštofem Kolumbem při jeho čtvrté výpravě do Nového Světa v roce 1503. Dlouhá desetiletí byly ostrovy neobydlené, sloužily pouze k doplnění vody a čerstvého jídla pro mořeplavce. Přelomovým pro obydlení ostrova se stal rok 1670, kdy byly na ostrovech uznány britské pozice podpisem Madridské smlouvy. Nejdříve byly ostrovy spravovány z Jamajky, po jejím osamostatnění se v roce 1962 dostaly pod přímou správu Velké Británie.

Ekonomika
Podobně jako Britské panenské ostrovy jsou Kajmanské ostrovy známy jako země se zvláštním daňovým režimem a staly se tak velmi oblíbeným offshore centrem. Na ostrově se nachází přes 500 bank a jsou proto známé jako bankovní centrum. Je zde také zaregistrováno velké množství investičních fondů. V poslední době se však jejich počet začíná snižovat, protože Evropská unie chystá pro investiční fondy nová pravidla regulace. Jejich centra se tak začínají přesouvat do Evropy, kde si vybírají hlavně Lucembursko a Irsko. Zatím není jasné, jaká pravidla Evropa zavede, ale předpokládá se, že fondy se sídlem mimo EU nebudou moci nabízet své produkty Evropanům. 

Turismus
Kajmanské ostrovy nabízejí překrásné pláže, křišťálově čisté moře, korálové útesy a bohatý podmořský svět. Z těchto důvodů jsou jedním z nejvyhledávanějších potápěčských cílů na světě. Hlavní turistická sezóna zde probíhá od poloviny prosince do půlky dubna.
Nejproslulejší pláží je pláž Seven Mile Beach, dlouhý pás bílého písku podél zátoky West Bay, která se nachází na největším z ostrovů Grand Cayman. Tento ostrov je nejrušnější a nejvíce civilizovaný, Cayman Brac a Little Cayman jsou divočejší.
Na ostrovech je několik národních parků s neobvyklými druhy zvířat i rostlin. Nejvzácnějším zde žijícím živočichem je kajmanská modrá iguana, o které se mluví jako o posledním žijícím druhu dinosaurů.

Podnebí
Na Kajmanských ostrovech je tropické, horké a poměrně stálé podnebí. Teploty málokdy klesají pod 20°C. Průměrná teplota bývá 25°C v zimě a 29°C v létě. Deštivěji bývá v létě, jedná se však pouze o krátké přeháňky.

Oficiální název: Kajmanské ostrovy
Hlavní město: George Town
Rozloha: 260 km2
Počet obyvatel: 54 000
Hustota zalidnění: 207 lidí na km2
Státní zřízení: zámořské území Velké Británie
Časové pásmo: -5 hod. GMT
Měna: kajmanský dolar (KYD)
Jazyk: angličtina
Národnostní složení: 40 % mulati, 20 % běloši, 20 % černoši, 20 % ostatní
Náboženská příslušnost: křesťanství, různé protestantské církve
Průmysl: cestovní ruch 
Ekonomika: bankovnictví, podílové fondy

      

Související články:
Zámořská území Evropské unie - úvod
Zámořská území Evropské unie - Guadelup
Zámořská území Evropské unie - Martinik
Zámořská území Evropské unie - Réunion
Zámořská území Evropské unie - Francouzská Guyana
Zámořská území Evropské unie - Kanárské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Ceuta a Melilla
Zámořská území Evropské unie - Azorské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Madeira
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily
Přidružená území Evropské unie - Grónsko
Přidružená území Evropské unie - Anguilla
Přidružená území Evropské unie - Bermudy
Přidružená území Evropské unie - Britské antarktické území a Britské indickooceánské území
Přidružená území Evropské unie - Britské panenské ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Falklandy
Přidružená území Evropské unie - Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.