Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Sněmovna začala projednávat úsporný balíček

Vláda zařadila na program 7. schůze Poslanecké sněmovny čtyři zákony, jejichž cílem je uspořit v následujících letech státní finance a zajistit schválení rozpočtu s nižším deficitem. Zákony mají začít platit od 1. ledna 2011. Opoziční ČSSD už ale během prvního dne jednání dala jasně najevo, že neumožní schválení těchto zákonů ve zrychleném řízení. Vláda proto přistoupila k neobvyklému kroku a požádala předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS) o vyhlášení stavu legislativní nouze.

Prvním bodem programu včera zahájené schůze Sněmovny byla změna zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření. Tuto novelu poslanci skutečně začali projednávat. ČSSD ale vetovala návrh schválit zákon již v prvním čtení podle § 90 odst. 2 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, a později i návrh o zkrácení lhůty k projednávání na 15 dní. Po dlouhých diskuzích a slovních střetech mezi vládou a opozicí zákon nakonec prošel prvním čtením. 
Vláda se však podle vyjádření premiéra Petra Nečase (ODS) obávala, že sociální demokraté jsou ochotni nabourat svými obstrukcemi projednání čtyř klíčových úsporných zákonů a tím ohrozit schválení státního rozpočtu na příští rok. Svolala tedy mimořádné jednání vlády, jehož výsledkem bylo zpětvzetí těchto návrhů z programu schůze. Vláda stáhla i již projednávanou novelu zákona o stavebním spoření a rozhodla se, že tyto čtyři zákony předloží znovu a navrhne předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, aby vyhlásila pro období od 1. do 5. listopadu 2010 stav legislativní nouze pro jejich projednání. Zároveň vláda požádá předsedkyni Sněmovny, aby rozhodla, že tyto návrhy zákonů budou projednány ve zkráceném jednání. Předsedu Senátu vláda také požádá o zkrácené projednání do deseti dnů od schválení Poslaneckou sněmovnou. O stavu legislativní nouze jsme již dříve psali v tomto samostatném článku.

Ve stavu legislativní nouze budou projednány tyto čtyři zákony:
Stručný přehled konkrétních změn, které mají tyto novely zavést, najdete zde.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.