Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy tvoří společně jedno britské zámořské území, které bylo zřízeno teprve v roce 1985. Do té doby byly ostrovy pouze dependencí Falkland. Leží však mírně jižněji a necelých 1500 km východně od Falkland. A stejně jako Falklandy si i tyto ostrovy nárokuje Argentina. V létě roku 1982 v období tzv. argentinsko britské války o Falklandy byly dokonce nehostinné Jižní Sandwichovy ostrovy a Jižní Georgie Argentinou okupovány.

Jižní Georgie
Jižní Georgie byla původně nazývána Rochův ostrov, podle londýnského obchodníka francouzského původu, který ostrov poprvé zahlédl v roce 1675, avšak nevylodil se zde. Teprve v roce 1775 zde přistál James Cook, který ostrov zanesl do map a pojmenoval ho podle tehdejšího anglického krále Jiřího V. Přestože již James Cook ostrov prohlásil za britské území, britská vláda tam byla formálně zřízena až v polovině 19. století. Ostrov tehdy sloužil jako základna pro lovce tuleňů a později počátkem 20. století zde byla založena stálá velrybářská stanice a také argentinská meteorologická stanice. V dobách největší slávy v první polovině 20. století pobývalo na Jižní Georgii až 1000 lidí. V roce 1982 obsadily jednu z rybářských stanic argentinské jednotky, čímž začala Falklandská válka. O měsíc později byl celý ostrov znovu dobyt britskými jednotkami. 

Jižní Sandwichovy ostrovy
Jižní Sandwichovy ostrovy tvoří 11 ostrovů a většina z nich byla objevena v roce 1775 Jamesem Cookem, který je pojmenoval po tehdejším prvním britském admirálovi. Protože ale Sandwichovými ostrovy bylo v té době nazýváno také dnešní Havajské souostroví, bylo do názvu přidáno označení "Jižní". Britové ostrovy formálně zabrali v roce 1908. Ostrovy leží ještě 550 až 800 km jihovýchodně od Jižní Georgie.

Společná správa
Od roku 1985 tvoří Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy jedno společné britské zámořské území. Území tvoří ostrov Jižní Georgie, menší ostrůvky v pobřežních vodách a jedenáct ostrovů patřících do souostroví Jižní Sandwichovy ostrovy. Všechny ostrovy dohromady zabírají plochu 3903 km2. Největším ostrovem je samotná Jižní Georgie. Ostrovy nemají žádné stálé obyvatele, žije zde pouze několik vládních úředníků, vědci a pracovníci vědecké základny a pracovníci muzea v Grytvikenu, kde byla založena první velrybářská stanice. V Grytvikenu na ostrově Jižní Georgie je také funkční kostel a hlavní správní středisko. Je zde také přístav, a proto sem míří většina turistických lodí.
Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy jsou spravovány komisařem, kterým je guvernér Falkland. Protože zde není žádné stálé obyvatelstvo, neexistuje zde ani žádná ekonomika, s výjimkou poplatků za rybolov, přístavních poplatků a prodeje vlastních poštovních známek, které jsou ale vydávány ve Velké Británii.
Celé území se zeměpisně i podnebím řadí k Antarktidě, Antarktická smlouva se zde ale neaplikuje, protože ostrovy přece jen leží severně od 60. rovnoběžky. Právně je Antarktida ve Smlouvě definována jako území ležící na jih od 60. stupně jižní zeměpisné šířky.

Podnebí
Asi polovinu území Jižní Georgie pokrývají ledovce, a proto je zde výrazně chladněji než na Falklandách. V zimě se zde průměrná teplota pohybuje kolem 0°C, v létě pak kolem +5°C. Nejsou zde ale výrazné teplotní výkyvy, teploty pod -10°C a nad +15°C jsou opravdu výjimkou. Blízkost Antarktického proudu způsobuje, že okolní moře je velmi chladné. Plují zde ledovce, ale moře nezamrzá.
Jižní Sandwichovy ostrovy jsou ještě chladnější než Jižní Georgie, protože leží jižněji a výrazněji se zde projevuje vliv Antarktidy. Ledovce přesahují až do moře, které v zimním období zamrzá. Protože jsou Jižní Sandwichovy ostrovy vulkanického původu, vyskytují se zde poměrně častá zemětřesení.

Oficiální název: Jižní Georgie a jižní Sandwichovy ostrovy
Hlavní město: King Edward Point (Grytviken)
Rozloha: 3903 km2 
Počet obyvatel: 20 (trvale 0)
Hustota zalidnění: 0,005 lidí na km2
Státní zřízení: závislé zámořské území
Časové pásmo: -2 hod. GMT
Měna: britská libra šterlinků (GBP)
Jazyk: angličtina
Národnostní složení: Britové
Přírodní zdroje: ryby
Ekonomika: prodej licencí na lov ryb, turismus, prodej poštovních známek

    
 

Související články:
Zámořská území Evropské unie - úvod
Zámořská území Evropské unie - Guadelup
Zámořská území Evropské unie - Martinik
Zámořská území Evropské unie - Réunion
Zámořská území Evropské unie - Francouzská Guyana
Zámořská území Evropské unie - Kanárské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Ceuta a Melilla
Zámořská území Evropské unie - Azorské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Madeira
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily
Přidružená území Evropské unie - Grónsko
Přidružená území Evropské unie - Anguilla
Přidružená území Evropské unie - Bermudy
Přidružená území Evropské unie - Britské antarktické území a Britské indickooceánské území
Přidružená území Evropské unie - Britské panenské ostrovy
Přidružená území Evropské unie - Falklandy

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.