Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Falklandy

Falklandy, pro něž především Argentinci používají název Malvíny, leží v jižním Atlantiku asi 500 km východně od Argentiny. Souostroví je tvořeno dvěma hlavními ostrovy East Falkland a West Falkland a stovkami menších ostrůvků. Jsou řídce osídlené, žije zde jen něco málo přes tři tisíce obyvatel, z toho dvě třetiny žijí v hlavním městě Port Stanley. Falklandy jsou strategickým územím, což poznamenalo jejich historii provázenou několika válečnými konflikty.

Historie
Ostrovy objevil v roce 1592 britský mořeplavec John Davis. Prvními kolonizátory ale byli až v roce 1764 Francouzi. Krátce byly Falklandy i pod španělskou správou a v roce 1820 nad nimi zavlála argentinská vlajka. V roce 1833 byly ostrovy vojensky obsazeny Velkou Británií. Od konce 19. století byly Falklandy oficiální britskou kolonií. V obou světových válkách se u Falkland sváděly námořní bitvy a ostrovy byly důležitou a strategickou zásobovací základnou. Argentina se ale nároku na "své" Malvíny nikdy nevzdala a v roce 1982 rozhodla vládnoucí vojenská junta o jejich obsazení. Reakce tehdejší britské premiérky Margaret Thatcherové ale byla až nečekaně rychlá a Británie do oblasti okamžitě vyslala své loďstvo včetně ponorek a své elitní jednotky SAS. Britská armáda zde předvedla své moderní technologie, kterým Argentinci nemohli konkurovat a tak se po deseti týdnech raději vzdali a ostrov vyklidili. Na základě Britského národnostního zákona pak Falklandy v roce 1983 získaly oficiální status zámořského území Velké Británie. Nepříjemným pozůstatkem války jsou minová pole v některých lokalitách, od jejího ukončení také v oblasti ostrovů hlídkuje vždy jedna britská atomová stíhací ponorka jako odstrašující síla. Na ostrovech také fungují britské vojenské základny. Argentina se přesto svých nároků na Falklandy nevzdává a dokonce je v roce 1994 zapracovala do ústavy. Zároveň se ale v roce 1995 zavázala, že tyto nároky již nebude vynucovat silou.

Ropa
Počátkem letošního roku zahájila Británie průzkumy možných zásob ropy v pobřežních vodách Falkland. Ukazuje se, že by zde mohlo být vytěženo až 60 milionů barelů ropy. Průzkumné vrty opět rozdmýchaly konflikt s Argentinou, která v současnosti kontroluje každé britské plavidlo, které na ostrovy pluje z argentinských vod. Snaží se tak zabránit dovozu těžařských zařízení. Britský ministr obrany ale uvedl, že Velká Británie má zákonné právo zahájit těžební program ve svých výsostných vodách, a že učiní jakékoli kroky nutné k ochraně ostrovů.

Administrativní uspořádání a ekonomika
Falklandy mají status zámořského území Spojeného království, hlavou země je tak britská královna, která je zastupována guvernérem. Souostroví má vlastní jednokomorový desetičlenný parlament a tříčlennou vládu. Neexistují zde žádné politické strany a všichni kandidáti jsou voleni jako nezávislí. Falklandy mají vlastní měnu falklandskou libru, která je pevně fixována na britskou libru v poměru 1:1, vydávají vlastní mince a také vlastní známky. Pouze oblast mezinárodních vztahů a obrany zajišťuje Velká Británie.

Falklandy jsou ekonomicky plně soběstačné. 98 % plochy ostrovů pokrývají louky a pastviny a proto je hlavním hospodářským odvětvím chov ovcí. Zelenina se zde pěstuje ve sklenících. Nezanedbatelný je také lov ryb a dalších mořských živočichů, např. olihní. Moře je zde opravdu štědré a tak je místní rybáři ani zdaleka nemohou vylovit. Hlavní zdroj příjmů tak na Falklandách pochází z prodeje rybářských licencí.

Podnebí a příroda
Na Falklandách je studené oceánské podnebí. Počasí je převážně mlhavé a deštivé, průměrná roční teplota je kolem 6°C. Přestože zde téměř celý rok sněží, ledovce se tu nevytvářejí. Krajina je většinou kopcovitá a pokrytá vřesovišti. Lesy na Falklandách nejsou. Jsou zde ale četná rašeliniště. Na ostrovech jsou velké kolonie ptáků. Na pobřeží žijí tučňáci, rypouši sloní a lvouni. 

Turismus
Na Falklandách včas zaregistrovali rostoucí zájem turistů a vybudovali zde dostatek ubytovacích kapacit. Návštěvníky lákají především výletní plavby nebo projížďky po ostrovech. Nadšeně pozorují život tučňáků, tuleňů, lvounů, a také delfínů. Falklandy jsou ideální dovolenou pro rybáře. Ostatní mohou navštívit nejrůznější památníky a místa, kde se odehrávaly nejvýznamnější bitvy. Oblíbené je i potápění k vrakům bitevních lodí. Ostrovy nabízejí i golfová hřiště a například také nejjižněji položenou křesťanskou katedrálu na světě.
Na ostrovech jsou dvě letiště, jedno mezinárodní a druhé pro místní potřeby, to je také využíváno ke spojení s britskými základnami v Antarktidě.

Oficiální název: Falklandské ostrovy
Hlavní město: Port Stanley
Rozloha: 12173 km2 
Počet obyvatel: 3088
Hustota zalidnění: 0,25 lidí na km2
Státní zřízení: závislé zámořské území
Časové pásmo: -4 hod. GMT
Měna: falklandská libra (FKP)
Jazyk: angličtina
Národnostní složení: Britové
Náboženská příslušnost: anglikánská církev, katolíci a další křesťané
Průmysl: chov ovcí, lov a zpracování ryb
Přírodní zdroje: ryby, olihně
Ekonomika: prodej licencí na lov ryb, turismus

          


Související články:
Zámořská území Evropské unie - úvod
Zámořská území Evropské unie - Guadelup
Zámořská území Evropské unie - Martinik
Zámořská území Evropské unie - Réunion
Zámořská území Evropské unie - Francouzská Guyana
Zámořská území Evropské unie - Kanárské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Ceuta a Melilla
Zámořská území Evropské unie - Azorské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Madeira
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily
Přidružená území Evropské unie - Grónsko
Přidružená území Evropské unie - Anguilla
Přidružená území Evropské unie - Bermudy
Přidružená území Evropské unie - Britské antarktické území a Britské indickooceánské území
Přidružená území Evropské unie - Britské panenské ostrovy

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.