Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zimní pneumatiky

Na dálnici D1 budou letos zimní pneumatiky povinné na úseku dlouhém 161 km. Ministerstvo dopravy se tak dohodlo s krajem Vysočina a dopravní policií. K rozšíření úseku s povinným použitím zimní výbavy došlo mimo jiné i proto, že nyní už je jasné, že novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, která měla zavést tuto povinnost celoplošně, do začátku letošní zimní sezóny schválena nebude.

V první polovině letošního roku se o celoplošném zavedení povinného používání zimních pneumatik hodně diskutovalo a v květnu dokonce Ministerstvo dopravy představilo návrh nového § 40a, který měl tuto povinnost do zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, zavést. Novelu se ale zatím prosadit nepodařilo. Podle mluvčího ministerstva dopravy bude nyní o pneumatikách diskutovat mezirezortní pracovní skupina, kterou ministr Vít Bárta (VV) ustavil.

V nadcházející zimní sezóně tak stejně jako vloni bude povinnost použít zimní výbavu platit na úsecích označených příslušnými dopravními značkami, a to od 1. listopadu do 31. března. Dopravní značka "Zimní výbava" byla do vyhlášky č. 30/2001 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích, doplněna v roce 2008. O používání zimních pneumatik i o připravovaném návrhu ministerstva dopravy jsme podrobněji psali zde.
Na dálnici D1 bude dopravními značkami "Zimní výbava" letos označen úsek v rozsahu od 21. kilometru (Mirošovice) do 182. kilometru (Kývalka), tedy téměř celá dálnice z Prahy do Brna. Na dalších dálnicích a rychlostních komunikacích se podle mluvčího ministerstva dopravy podobná rozšíření úseků nechystají.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.