Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Britské panenské ostrovy

Britské panenské ostrovy jsou dalším zámořským územím Velké Británie ležícím v Karibiku. Více než 60 malých ostrůvků se rozkládá ve východní části Karibského moře asi 100 km od Portorika. Některé ostrůvky jsou neobydlené, trvale osídlených je pouze 15 ostrovů. Do bývalého útočiště pirátů dnes míří movití turisté, kteří na polozapomenutých ostrůvcích nacházejí klidnou dovolenou. Na rozdíl od sousedních Amerických panenských ostrovů zde nejsou žádné mohutné hotelové komplexy a nádherné písečné pláže působí zcela nedotčeným dojmem.

Historie
Panenské ostrovy objevil v roce 1493 Kryštof Kolumbus. V 17. století byly obsazeny Angličany a na počátku 18. století získali jejich západní část, která dnes tvoří Americké panenské ostrovy, Dánové. Od roku 1871 byla britská část součástí anglické kolonie Závětrné ostrovy. Teprve Ústavou z roku 1967 získaly Britské panenské ostrovy nezávislost a větší míru vnitřní autonomie. Britskou královnu zde zastupuje jmenovaný administrátor. Ostrovy mají rozsáhlou vnitřní samosprávu, oficiálním jazykem je angličtina, ale mluví se zde i kreolskou angličtinou.

Ekonomika
Ekonomika je úzce spojena se sousedními Americkými panenskými ostrovy a oficiální měnou je americký dolar. Téměř polovina příjmů pochází z turistického ruchu, nejpočetnější klientelou jsou právě Američané. Další příjmy mají ostrovy od offshorových společností, které využívají benevolence místní legislativy. Britské panenské ostrovy jsou jednoznačně nejoblíbenějším offshore centrem. Jsou zde zaregistrovány statisíce společností, trustů, bank, pojišťoven a fondů. Britské panenské ostrovy nabízí většinu výhod jako jiné offshore oblasti, společnosti sem ale láká tradice a výborná pověst. Tu ostrovy získaly především diskrétností a politickou stabilitou. Volnost, kterou společnostem dávají místní zákony, je až neuvěřitelná. Při založení společnosti je třeba ze základního poplatku 50000,- USD splatit alespoň minimální částku ve výši 1 dolaru. Nikdo ze statutárních zástupců nemusí být z Panenských ostrovů a valné hromady se mohou konat kdekoliv na světě. Společnosti neplatí žádné daně ze svých příjmů z činností provozovaných mimo ostrovy, daněny nejsou ani dividendy, úroky, renty, licenční poplatky nebo kapitálové zisky. Nevztahuje se na ně ani žádná místní daňová povinnost včetně daně dědické, darovací a z nemovitostí. Jediným poplatkem je roční paušál. Nepodávají se žádná daňová přiznání či jiné výkazy. Je možné využít i smluv o zamezení dvojího zdanění s Velkou Británií, Japonskem nebo se Švýcarskem. 
Místní průmysl nemá velký ekonomický význam, je omezen na potravinářství, konkrétně na výrobu rumu.

Turismus
Místní vláda zvolila naprosto odlišný přístup k cestovnímu ruchu než ostatní karibské oblasti. Na Britské panenské ostrovy se rozhodně nejezdí za nákupy, hazardem a noční zábavou, turisté zde hledají pravý opak a jezdi sem na klidnou dovolenou. Zátoky jsou liduprázdné a pláže nedotčené. Bohatý život se ovšem skrývá pod mořskou hladinou. Korálové útesy a jeskyně a staré vraky pirátských lodí, to je opravdový ráj pro potápěče. Ubytovacích kapacit není mnoho, a proto většina turistů bydlí na pronajatých jachtách. Rozhodně ale nejde o levnou dovolenou, vysoké jsou i ceny potravin.

Počasí a příroda
Podnebí je subtropické, pasátové, teplota vzduchu se po celý rok pohybuje od 23°C do 32°C. Teplota vody je téměř konstantní, po celý rok má 28°C. Nikdy zde neprší více než 5 dní v měsíci. Vegetace je divoká tropická. Pahorky na ostrovech pokrývají husté subtropické lesy, místy se vyskytují i sušší oblasti s kaktusy.

Oficiální název:Britské panenské ostrovy
Hlavní město:Road Town
Rozloha:153 km2 
Počet obyvatel:22016
Hustota zalidnění:260 lidí na km2
Státní zřízení:závislé zámořské území
Časové pásmo:-4 hod. GMT
Měna:USD
Jazyk:angličtina
Národnostní složení:90 % černoši, mulati, Evropané, Asiaté
Náboženská příslušnost:86 % protestanti,  6 % katolíci
Průmysl:potravinářský - výroba rumu
Přírodní zdroje:ovoce, ryby
Ekonomika:finanční služby, turismus

          
 

Související články:
Zámořská území Evropské unie - úvod
Zámořská území Evropské unie - Guadelup
Zámořská území Evropské unie - Martinik
Zámořská území Evropské unie - Réunion
Zámořská území Evropské unie - Francouzská Guyana
Zámořská území Evropské unie - Kanárské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Ceuta a Melilla
Zámořská území Evropské unie - Azorské ostrovy
Zámořská území Evropské unie - Madeira
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily
Přidružená území Evropské unie - Grónsko
Přidružená území Evropské unie - Anguilla
Přidružená území Evropské unie - Bermudy
Přidružená území Evropské unie - Britské antarktické území a Britské indickooceánské území
Přidružená území Evropské unie - Britské panenské ostrovy

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.