Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zprávy z ministerstva dopravy

Dnes byla otevřena jihozápadní část pražského okruhu a do poslední chvíle nebylo jasné, jak to na ní bude s mýtným. Ode dneška také máte nárok na odškodné při zpoždění vlaku. Ministerstvo dopravy stále častěji a naléhavěji nabádá řidiče k výměně řidičských průkazů, které pozbývají platnosti k 31. 12. 2010. Ke stejnému datu je také třeba vyměnit či doplnit autolékárničky.

Pražský okruh
Nový úsek pražského okruhu dnes oficiálně uvedl do provozu prezident Václav Klaus. Úsek je dlouhý 23 km a jeho výstavba stála více než 180 miliard korun bez DPH. Nová část okruhu propojuje plzeňskou dálnici D5 a brněnskou D1. Stavbu by podle plánu mělo denně využít až 70.000 řidičů, čímž výrazně uleví Jižní spojce a Barrandovskému mostu. Na část Jižní spojky tak ode dneška nesmí kamiony, které musí použít novou objízdnou trasu, ta je ale téměř třikrát delší. Největší silniční stavba v ČR, kterou nový úsek okruhu je, zahrnuje dva téměř dvoukilometrové tunely, dvě velké mimoúrovňové křižovatky a unikátní 2,5 kilometru dlouhou mostní estakádu přes Vltavu a Berounku. Její součástí je také nejdelší dálniční most v republice.
Ministr dopravy Vít Bárta (VV) také při slavnostním proslovu před otevřením úseku ukončil veškeré dohady ohledně mýtného. Už od dnešního odpoledne, kdy bude stavba otevřena řidičům, budou nákladní auta platit za průjezd mýtné a osobní automobily musí mít dálniční známku.

Odškodné na železnici
Od dnešního dne začnou České dráhy vyplácet kompenzace při zpoždění vlaků nebo snížené kvalitě služeb i ve vnitrostátní přepravě. Tuto povinnost mají zatím pouze v mezinárodní přepravě a to na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1371/2007/ES, o právech a povinnostech cestujících v železniční přepravě. Ve vnitrostátní přepravě byla aplikace tohoto evropského nařízení odložena § 36a zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, až do 3. prosince 2014. Odškodnění za zpoždění, nepohodlí či ujetí posledního přípoje budou tedy České dráhy vyplácet nad rámec svých zákonných povinností. O konkrétních částkách a podmínkách těchto kompenzací jsme psali zde.

Řidičáky
Ministerstvo dopravy už delší dobu opakovaně apeluje na včasnou výměnu řidičských průkazů. Zatím však stále zbývá k výměně velké množství řidičských průkazů, jejichž platnost skončí 31. prosince 2010. Na konci roku pak hrozí kumulace výměny velké části řidičských průkazů a zahlcení systému. Vlastníte-li řidičský průkaz vydaný od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000, jeho výměnu již neodkládejte! Žádost o vydání nového řidičského průkazu lze podat na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Popis jednotlivých typů řidičských průkazů, které aktuálně podléhají výměně, najdete v tomto článku.

Autolékárničky
Od 15. září 2010 běží přechodné období, ve kterém mohou být autolékárničky vybaveny jak podle pravidel platných před tímto datem, tak podle nových pravidel, která vstupují v platnost na začátku roku 2011. Změny ve výbavě autolékárniček přinesly dvě novely vyhlášky č. 241/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Novela č. 283/2009 Sb. platí už od 15. září 2009 a přinesla nový povinný obsah autolékárniček. Novela č. 216/2010 Sb. pak už jen doladila drobné detaily, konkrétně změnila velikost nůžek v autolékárničce a motocyklistům prodloužila termín povinné výměny lékárniček až do 30. září 2011. Pro automobilisty však přechodné období končí nekompromisně 31. 12. 2010 a od nového roku už budou muset mít nově vybavené autolékárničky. Podrobně jsme o vybavení autolékárniček psali zde.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.