Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Bermudy

Souostroví Bermudy tvoří více než 150 ostrůvků převážně korálového původu, osídleno je však pouhých 20 ostrovů. Bermudské ostrovy leží v severním Atlantiku necelých 1000 km od pobřeží USA, konkrétně Severní Karolíny. Jméno dostaly ostrovy po španělském mořeplavci Juanu Bermúdezovi, který je jako neobydlené objevil v roce 1503.

Osídleny byly Bermudy až v roce 1609 a to britskými kolonizátory, kteří ovšem původně mířili do americké Virginie a na ostrovech ztroskotali. V 17. století se ostrovy dostaly pod správu Britské koruny. Po celou dobu si ale Bermudy zachovávaly částečnou autonomii. Během druhé světové války zde Američané vybudovali vojenskou základnu. V roce 1968 získaly Bermudy rozsáhlé pravomoci týkající se vnitřní správy. V roce 1995 proběhlo referendum o nezávislosti, ale tři čtvrtiny obyvatel byly proti, zřejmě se obávaly, že o ostrovy ztratí zájem zahraniční firmy. V roce 2002 získaly Bermudy status „Zámořského území Spojeného království“.

Oficiální hlavou země je tedy britská královna, která je na ostrovech zastoupená generálním guvernérem. Toho také sama jmenuje. Bermudský parlament má dvě komory, dolní komora má 40 členů a senát 11 členů. Většina bermudských zákonů odpovídá anglickým zákonům, jsou pouze přizpůsobeny místním podmínkám, případně v nich nejsou zachyceny poslední úpravy. Na rozdíl od jiných britských zámořských území ale na Bermudách neexistuje legislativa pro offshore subjekty. Všechny společnosti se řídí podle jediného zákona o společnostech, jehož vzorem je anglický zákon z roku 1948. Zákon garantuje vysokou diskrétnost, neexistenci devizových kontrol, žádné poplatky a především žádné daňové povinnosti. Zvláště výhodný je také pojišťovací zákon z roku 1978, díky němu je na Bermudách zaregistrováno nejvíce (asi 1400) kaptivních neboli závislých pojišťoven ze všech světových offshore oblastí. Bermudy jsou i pro svou vysokou hospodářskou úroveň vyhledávaným a uznávaným offshore centrem. Funguje zde více než šest tisíc společností, mezi nimiž nechybí ani velké nadnárodní korporace. Bermudy jsou tak jednou z nejbohatších zemí světa.

Úředním jazykem je angličtina a měnovou jednotkou bermudský dolar pevně fixovaný k americkému dolaru v poměru 1:1. Na ostrovech se volně používají obě měny. Úředním jazykem na Bermudách je angličtina, velká část obyvatel ale mluví i portugalsky. Hlavním městem je přístav Hamilton, který leží na ostrově Velká Bermuda. Sídlí v něm guvernér a vláda. Obydlené oblasti jsou osídleny téměř souvisle a velmi hustě.

Podnebí je subtropické a vlhké, ovlivněné teplým Golfským proudem. Od června do září je ale na ostrovech období hurikánů. Díky příjemné průměrné teplotě 21,5 °c jsou Bermudy velmi oblíbenou turistickou destinací. Turisté tu najdou nejdražší hotely na světě, Bermudy jsou obecně velmi drahou zemí. Turisty sem lákají také rozsáhlé korálové kolonie, které těsně pod hladinou pokrývají zbytky dávno vyhaslých sopek. Vegetace je na ostrovech bohatá. Zvláštností jsou bílé kamenné střechy domů zachytávající dešťovou vodu, která je pak odváděna do podzemních nádrží. Déšť je na Bermudách hlavním zdrojem pitné vody, protože na malých ostrůvcích nejsou žádné významné vodní toky ani jezera.
V článku o Bermudách nelze nezmínit bermudský trojúhelník, který už po staletí láká seriózní vědce i nejrůznější záhadology. Vrcholy pomyslného trojúhelníku tvoří město Miami na Floridě, město San Juan na ostrově Portoriko a hlavní město Bermud Hamilton. Teorií proč v této oblasti záhadně mizí lodě a letadla je mnoho, dosud však žádná nebyla potvrzena a vědci se začínají přiklánět k názoru, že nejspíš půjde o souhru několika přírodních úkazů, nešťastných náhod a fakt, že jde o dopravně vysoce frekventovanou oblast, kde je vyšší pravděpodobnost havárie.

Oficiální název:Bermudy
Hlavní město:Hamilton
Rozloha:54 km2 
Počet obyvatel:65000
Hustota zalidnění:1216 lidí na km2
Státní zřízení:závislé zámořské území
Časové pásmo:-4 hod. GMT
Měna:bermudský dolar
Jazyk:angličtina
Národnostní složení:61 % černoši, 39% ostatní
Náboženská příslušnost:28 % anglikáni,  15 % římští katolíci, 12 % Zionisté, 45 % ostatní
Průmysl:výroba léčiv a kosmetiky
Přírodní zdroje:ryby
Ekonomika:turismus, finanční služby

      
 

Související články:
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily
Přidružená území Evropské unie - Grónsko
Přidružená území Evropské unie - Anguilla

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.