Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Anguilla

Anguilla je nejsevernější skupina ostrovů z Malých Antil, leží v Karibiku asi 250 km východně od Portorika. Souostroví tvoří 9 malých ostrůvků, z nichž největší je právě Anguilla. Ostrov pojmenoval v roce 1493 Kryštof Kolumbus, pro jeho podlouhlý tvar ho nazval Anguilla, což ve španělštině znamená úhoř.

Ostrov byl původně osídlen jihoamerickými indiánskými kmeny, nejstarší archeologické nálezy spadají až do 13. století př. n. l. V 17. století byla Anguilla kolonizována Brity a s malou přestávkou na konci 17. století, kdy krátce patřila Francii, spadá pod Velkou Británii dodnes. Od 19. století byl ostrov součástí britského závislého území Svatý Kryštof a Nevis. 1. července 1967 získala Anguilla autonomii a stala se samostatným zámořským územím Velké Británie.
Hlavou státu je britská královna zastoupená jmenovaným guvernérem. Politickým představitelem ostrova je předseda vlády. Anguilla používá jako měnu východokaribský dolar, který má fixní kurz k americkému dolaru. Východokaribský dolar dnes používá šest nezávislých států a dvě britská zámořská území a společně tvoří měnovou unii. Pro vstup do země není požadováno vízum. Veškeré informace o Anguille podává britská ambasáda.
Ostrovy jsou ploché, nejvyšší hora Crocus Hill je vysoká pouhých 65 m, a jsou vápencového a korálového původu. Hlavním a jediným městem na Anguille je The Valley. Půda je neúrodná a kromě mořské soli zde nejsou žádné zdroje surovin. Hlavní příjmy ostrova plynou z cestovního ruchu a také z bankovnictví. Anguilla patří mezi přední světová offshore centra a je zařazena na seznamu zemí, které OECD považuje za tzv. daňové ráje, protože umožňují jinde nelegální daňové praktiky. Místní obyvatelé se většinou živí rybolovem. Podstatnou část příjmů tvoří také remitence emigrantů žijících v USA nebo ve Velké Británii.
Klima je na Anguille tropické, ale vanou zde příjemně ochlazující pasátní větry. Průměrná teplota se pohybuje kolem 27 °C. Hlavní sezóna probíhá od listopadu do dubna. Turismus se na ostrově začal rozvíjet teprve nedávno, a proto jsou hotely nové a luxusní a pláže nepřelidněné. Písek na plážích je jemný a bílý a voda má akvamarínovou barvu. Anguilla zatím stále ještě patří k nejméně navštěvovaným ostrovům v Karibiku a turistům tak nabízí neporušený klidný pozemský ráj.

Oficiální název:Anguilla
Hlavní město:The Valley
Rozloha:91 km2 
Počet obyvatel:14436
Hustota zalidnění:158,6 lidí na km2
Státní zřízení:závislé zámořské území
Časové pásmo:-4 hod. GMT, zaveden letní čas
Měna:východokaribský dolar
Jazyk:angličtina
Národnostní složení:90 % černoši
Náboženská příslušnost:křesťané (anglikáni, metodisté, adventisté, katolíci)
Průmysl:těžba mořské soli
Přírodní zdroje:ryby, mořská sůl

      
 

Související články:
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily
Přidružená území Evropské unie - Grónsko

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.