Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Poplatky v nemocnicích v roce 2014

Od včerejšího dne, tedy od 1. 1. 2014, neplatí pacienti v nemocnicích poplatky za pobyt. Vstoupil totiž v platnost rozsudek Ústavního soudu, který regulační poplatek za pobyt v nemocnici ruší (psali jsme zde). Jde ale pouze o dočasné opatření, protože v Poslanecké sněmovně již je připravena novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, kterou budou poplatky znovu zavedeny. Měly by ale být nižší, místo dosavadních 100 Kč za den, budou podle návrhu pacienti platit jen 60 Kč a děti do 18 let budou od poplatku osvobozeny.

Až do 31. 12. 2013 se v nemocnicích platilo 100 Kč za den pobytu a poplatek nebyl nijak omezen, vztahoval se i na děti a zdravotně postižené občany. Ústavní soud projednával v červnu 2013 návrh skupiny poslanců ČSSD a svým rozsudkem zrušil některé části tzv. zdravotnické reformy (psali jsme zde). Mimo jiné došlo i ke zrušení regulačního poplatku za pobyt v nemocnici, a to k 1. lednu 2014. Ústavní soud předpokládal, že Poslanecká sněmovna do konce roku 2013 přijme novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou se zrušená ustanovení o regulačních poplatcích nahradí. Díky demisi vlády a předčasným parlamentním volbám se tak ale nestalo, a proto od 1. 1. 2014 nebudou pacienti platit žádný regulační poplatek za pobyt v nemocnici. 
Vláda v demisi schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, dne 6. listopadu 2013 a zároveň požádala Poslaneckou sněmovnu, aby novelu přijala již v prvním čtení. Sněmovna zákon projednala 10. prosince 2013 a návrh přijmout novelu již v prvém čtení neodsouhlasila. V této chvíli novela čeká na projednání ve výboru pro zdravotnictví. Pokud návrh novely úspěšně projde celým legislativním procesem, měli by pacienti za pobyt v nemocnicích platit denní poplatek ve výši 60 Kč. Hospitalizovaní mladší 18 let mají být od poplatku osvobozeni. Vládou navrhovaný termín účinnosti novely je patnáctým dnem po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Od 1. ledna 2014 nebudou tedy pacienti platit žádný regulační poplatek za pobyt v nemocnici. Až začne platit novela zákona č. 48/1997 Sb., kterou nyní projednává Poslanecká sněmovna, měli by dospělí pacienti platit 60 Kč za den pobytu v nemocnici a děti do 18 let budou od poplatku osvobozeny.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.