Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Vánoční emise spořicích státních dluhopisů

Ministr financí Jan Fischer včera představil na tiskové konferenci podrobnosti vánoční emise spořicích státních dluhopisů. Dluhopisy si budou moci občané objednávat od 4. do 29. listopadu, pokud nebude upisovací období ukončeno dříve. Datum emise je stanoveno na 12. prosince letošního roku. V rámci této emise nebudou k dispozici, na rozdíl od předchozích emisí, krátkodobé dluhopisy se splatností 1,5 roku.

Ministerstvo financí plánuje prodat dluhopisy za pět až deset miliard korun. Dluhopisy si budou moci koupit občané České republiky i cizinci. Zakoupit si je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.
Hodnota jednoho dluhopisu je jedna koruna, zájemci si budou muset koupit minimálně 1000 kusů. Od letošního roku se musí u výnosů z dluhopisů platit 15procentní daň. Změnu ve zdaňování dluhopisů přinesla novela zákona o daních z příjmů č. 192/2012 Sb., která zavedla novou metodiku zaokrouhlování při výpočtu daně. Základ daně z jednoho kusu dluhopisu a sražená daň z výnosu dluhopisu se od 1. ledna 2013 nezaokrouhlují. Sazba daně ve výši 15 % se nezměnila, ale zaokrouhluje se až plátcem sražená daň ze všech dluhopisů, nikoli z každého zvlášť.

Ministerstvo financí nabízí čtyři typy spořicích dluhopisů:
- 3letý prémiový dluhopis s průměrným ročním výnosem 2,3 procenta,
- 5letý kupónový dluhopis s průměrným ročním výnosem 2,73 procenta,
- 5letý reinvestiční dluhopis s průměrným ročním výnosem 2,98 procenta,
- 7letý proti-inflační dluhopis, který bude úročen podle míry inflace.

Dluhopisy bude možné získat na vybraných pobočkách České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, České pošty a J&T Banky, celkem na 1689 místech. Počet distribučních míst se tak oproti jarní emisi zvýšil o 310. Distributoři získají podle Ministerstva financí 0,31 procenta ročně z objemu prodaných dluhopisů. 
Ke koupeným dluhopisům si budou moci zájemci pořídit stejně jako v posledních dvou emisích dárkový certifikát nebo pamětní list emise. V pilotním provozu bude k dispozici také elektronický přístup ke správě majetkového účtu investora. Umožněn však bude pouze osobám, které si už v minulosti státní dluhopisy pořídily a zároveň projevily o tuto službu zájem zaškrtnutím příslušné kolonky v žádosti o úpis.
Prodej státních dluhopisů občanům a neziskovým organizacím umožnila novela č. 199/2010 Sb. zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, a zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech. Pilotní emise spořicích státních dluhopisů byla vydána na podzim roku 2011 a prodalo se v ní za více než 21 miliard korun dluhopisů. Loňská jarní emise dluhopisů vynesla zhruba 15 miliard korun a ve vánoční emisi se prodaly spořicí dluhopisy za zhruba 22 miliard korun. V rámci letošní jarní emise investoři koupili dluhopisy za 17,6 miliardy korun.
Veškeré informace o spořicích státních dluhopisech najdete na speciálních webových stránkách Ministerstva financí nebo na facebookovém profilu

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.