Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Přidružená území Evropské unie - Grónsko

Grónsko je největší ostrov na světě a leží severovýchodně od Kanady na hranici Atlantického a Severního ledového oceánu. Asi 85 % území Grónska pokrývá ledovec, který je po Antarktickém ledovci druhý největší na světě. Tato vrstva trvalého ledu je místy až 3 km silná. Veškeré osídlení se nachází na nezaledněném území, převážně na západním pobřeží.

Již asi 2500 let př. n. l. bylo Grónsko osídleno Inuity. V 10. století bylo kolonizováno Vikingy a v 11. století zde bylo šířeno křesťanství. V 18. století nastalo nové osídlení Evropany převážně z Norska. Obchodní osady zde zakládal i potomek českých vystěhovalců Jakub Severin, dodnes se jeden z přístavů jmenuje Jakobshavn - Jakubův přístav. Od roku 1814 bylo Grónsko pod dánskou nadvládou. Během druhé světové války ale byly kontakty mezi Dánskem a Grónskem přerušeny. Za bezpečnost Grónska se zaručily USA a vybudovaly zde vojenskou základnu Thule, která jim dodnes patří. Po válce se Grónsko začalo modernizovat a v roce 1953 došlo ke zrušení koloniálního postavení a Grónsko bylo v nové dánské ústavě zakotveno jako jeden z krajů. V roce 1973 jako součást Dánska vstoupilo Grónsko do EHS. V roce 1979 získalo Grónsko samostatnost, jako dánské autonomní území má vlastní vládu a parlament a získalo také právo rozhodovat o svém postavení v EHS. V roce 1982 proběhlo referendum a grónští obyvatelé se postavili proti členství v EHS. 1. července 1986 Grónsko jako první a dosud jediná země vystoupilo z EHS.
Vůči Evropské unii je nyní v postavení zámořského území, je členem celní unie, může čerpat ze strukturálních fondů, nemá ale nárok na pravidelné platby z Evropského rozvojového fondu. Od EU ale dostává vysoké finanční kompenzace za poskytování práva rybolovu ve svých výsostných vodách. Grónský parlament má 31 členů. V dánském parlamentu je Grónsko zastoupeno 2 poslanci, Dánsko má naopak v Grónsku Vysokého komisaře. 2 členy má Grónsko také v dánské delegaci při OSN.
Hospodářství Grónska je plně závislé na rybolovu a na cenách ryb na světovém trhu.
Podnebí je arktické, na jihu subarktické, jsou zde velmi chladná léta a doslova ledové zimy, například v lednu se průměrná teplota pohybuje kolem -34°C. Poměrně rozvinutá je v Grónsku námořní doprava, na nezaledněné části se jezdí terénními automobily, na sněhu pak skútry. Běžným dopravním prostředkem jsou zde helikoptéry nebo sáně tažené psím spřežením. Na severu ostrova se nachází největší národní park na světě, kde žije nejznámější zástupce grónské fauny lední medvěd. V Grónsku žijí také pižmoni, polární vlci a lišky, sněžní zajíci a na západním pobřeží ve velkých stádech sobi.  V pobřežních vodách žije několik druhů velryb, mrožů a tuleňů.

Oficiální název:Grónsko
Hlavní město:Nuuk
Rozloha:2166086 km2 
Počet obyvatel:57000
Hustota zalidnění:0,026 lidí na km2
Státní zřízení:závislé zámořské území
Časové pásmo:-3 hod. GMT
Měna:dánská koruna
Jazyk:grónština, dánština
Národnostní složení:88 % gróňané (eskymáci), 12% ostatní
Náboženská příslušnost:evangeličtí luteráni
Průmysl:zpracování ryb, těžba nerostných surovin
Zemědělství:na 1  % území pastviny sobů a ovcí
Přírodní zdroje:ryby, grafit, zinek, olovo, zlato, platina

          
 

Související články:
Přidružená území Evropské unie - Aruba a Nizozemské Antily

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.