Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Zelená úsporám pro panelové domy pozastavena

Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že od úterý 24. 8. 2010 od 15 hodin přerušilo přijímání žádostí pro panelové domy v rámci programu Zelená úsporám. Podpora pro nepanelové bytové domy a rodinné domy pokračuje beze změn dál.

Program Zelená úsporám je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Program byl zahájen v dubnu 2009 a původně byl určen pouze pro rodinné a nepanelové bytové domy. Od 1. září 2009 byl potom otevřen i pro panelové domy. K dalšímu výraznému rozšíření došlo 19. 7. 2010, kdy byl zahájen příjem žádostí o podporu na zateplení budov veřejného sektoru. Od tohoto dne až do konce srpna 2010 mohou radnice a obce žádat o podporu zateplení škol, nemocnic, ústavů sociální péče apod.
Od 24. 8. 2010 je ale dočasně přerušeno přijímání žádostí o dotace na zateplení pro panelové domy. Všechny projekty přijaté do úterních 15 hodin budou řádně zadministrovány. Důvodem pro toto přerušení je potřeba vyhodnotit po 12 měsících dosavadní průběh této části programu. Zvláště poslední dobou totiž Státní fond životního prostředí ČR zaznamenal prudký nárůst nedostatků v projektové dokumentaci i samotné investiční připravenosti projektů. Výsledky analýzy budou zveřejněny začátkem příštího roku a budou podkladem pro další otevření programu. Příjímání dalších žádostí pro panelové domy bude možné se začátkem nové stavební sezony v roce 2011.
Podpory z programu Zelená úsporám jsou poskytovány formou dotace. Program je financován z prodeje emisních povolenek a dosud do něj bylo vloženo 18,2 miliardy korun. Vše o programu Zelená úsporám najdete zde.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.