Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Změna zákona o veřejných zakázkách

Dalším zákonným opatřením, které minulý týden schválil Senát, je i vládní návrh zákonného opatření Senátu, kterým se mění zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách. Podle opatření se limit malé veřejné zakázky na stavební práce od příštího roku opět zvýší na 6 milionů korun. Zákonné opatření zvyšuje i limit pro zakázky na služby a ruší institut osoby se zvláštní způsobilostí.

Podle zákonného opatření, které mění zákon o veřejných zakázkách, se zvýší limit na veřejné zakázky malého rozsahu na stavební práce na 6 milionů korun. V současné době je limit pro tyto zakázky 3 miliony korun, novela zákona č. 55/2012 Sb. však tento limit od 1. ledna 2014 snižuje na 1 milion korun.  Vláda z důvodu růstu administrativní zátěže navrhla ponechat tento limit ve stávající výši, to je na 3 milionech korun. Senátoři však přijali pozměňovací návrh Pavla Eyberta (ODS), který tento stávající limit zdvojnásobuje. Limit pro veřejné zakázky malého rozsahu na stavební práce se tak vrací na stejnou hranici, která platila do konce března 2012.
Zákonné opatření zvyšuje i limit pro podlimitní veřejné zakázky na dodávky a služby na 2 miliony korun. I u těchto zakázek se vrací výše limitu na úroveň, která platila do konce března 2012.
Dále návrh ruší institut osoby se zvláštní způsobilostí, který měl vstoupit v platnost od příštího roku. Zrušena bude také povinná účast architektů v hodnotících komisích u nadlimitních zakázek na stavební práce. Opatřením se také zmírňují povinnosti zadavatelů nadlimitních zakázek na stavební práce ukládané před zahájením zadávacího řízení.
Zákonné opatření vstoupí v platnost s výjimkou některých ustanovení 1. ledna 2014. Podmínkou platnosti opatření je ale jeho dodatečné schválení nově ustavenou Poslaneckou sněmovnou. O zákonných opatřeních a jejich platnosti jsme psali v samostatném článku.

Autor: Bronislava Herrmannová

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.