Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Novela zákona o sociálních službách

Jedním ze zákonů, které minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman, a které tedy v nejbližších dnech vyjdou ve Sbírce, je i novela zákona o sociálních službáchNovelu připravila ještě předchozí koaliční vláda, Sněmovna ji schválila v polovině srpna a Senát s ní vyslovil souhlas na své poslední schůzi dne 12. 9. 2013. Novelou se znovu oddaluje přechod kompetencí ve financování sociálních služeb ze státu na kraje o jeden rok. Kraje tedy budou o penězích pro poskytovatele péče o seniory, handicapované a další potřebné rozhodovat až od roku 2015. Dochází také ke změnám u příspěvku na péči a poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Účinnost novely je stanovena od 1. ledna 2014.

V současné době peníze poskytovatelům sociálních služeb rozděluje Ministerstvo práce a sociálních věcí, a to na doporučení krajů. Kraje měly původně začít finance rozdělovat samy už od roku 2012. Asociace krajů si ale vyžádala dvouletý odklad, který ale nestačil a přechod kompetencí stále není připravený tak, aby k němu mohlo dojít už od začátku příštího roku, tedy od ledna 2014. Asociace krajů tentokrát společně s asociací poskytovatelů služeb proto požádaly o další odklad. V nově získané roční lhůtě by měl být vytvořen a podrobně zpracován nový systém rozdělování peněz. Podle schválené novely zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, bude odpovědnost za realizaci dotačních řízení v oblasti poskytování péče o seniory, handicapované a další potřebné převedena na kraje až od ledna roku 2015.
novele jsou obsaženy i změny v příspěvcích pro postižené, významným způsobem se mění zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Držitelé průkazů osob se zdravotním postižením (OZP) budou mít nově automaticky nárok na příspěvek na mobilitu. Změní se způsob posuzování nároku na průkazy OZP, zruší se posuzování deseti oblastí, bude se hodnotit celkový zdravotní stav a závislost na pomoci další osoby. V podstatě jde o návrat ke způsobu posuzování, který v minulosti upravovala vyhláška č. 182/1991 Sb. V této chvíli již bylo ukončeno připomínkové řízení k nové vyhlášce, kterou se bude měnit vyhláška č. 388/2011 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.
Mezi další změny patří také podmínka bydliště v ČR pro získání příspěvku na péči, znovuzavedení nároku na příspěvek na upravený automobil pro lidi s amputovanou nohou nad kolenem nebo navýšení pokut za prohřešky při poskytování sociálních služeb.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.