Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Státní maturita bude! Generálka už v říjnu.

Vláda na svém jednání 18. 8. 2010 schválila návrh ministra školství Josefa Dobeše (VV), kterým umožnila zavedení státních maturit už v nastávajícím školním roce 2010/2011. Všichni budoucí maturanti už budou podrobeni zkoušce, která má dvě části. Společná část bude státní a profilovou část si bude každá škola organizovat sama.

Při rozhodování ve vládě se hlasování zdrželi ministři za ODS, zástupci TOP 09 a Věcí veřejných pak spuštění státních maturit prosadili. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydá do konce září novelu vyhlášky č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou. Start státních maturit by nyní mohl odvrátit už jen návrh na odložení, který by někdo prosadil ve Sněmovně nebo v Senátu, což je vzhledem k většině, kterou vládní koalice v Parlamentu disponuje, velmi nepravděpodobné. Státní maturity se připravují už 14 let, uzákoněny byly v roce 2004 přijetím nového školského zákona č. 561/2004 Sb.

Oproti současné maturitě by měla mít ta nová dvě úrovně obtížnosti – základní a vyšší. Volba úrovně obtížnosti je na rozhodnutí studenta, při volbě vyšší úrovně se však zvyšují jeho šance přijetí na vysokou školu. Další podstatný rozdíl je v tom, že nová maturitní zkouška se skládá ze dvou částí. První část je společná pro všechny studenty a připravuje ji stát. Druhá část se nazývá profilová a její příprava je plně v kompetenci školy. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy už stanovilo termíny pro konání didaktických testů a písemných prací společné části maturitní zkoušky pro jarní zkušební období ve školním roce 2010/2011 na dny 30. května až 7. června 2011.

Už v říjnu letošního roku si většina studentů čtvrtých ročníků středních škol vyzkouší státní maturitu nanečisto. K této generálce se školy přihlašovaly dobrovolně, odmítlo 148 z celkem 1 289 škol. Maturitní generálka bude stát asi 140 milionů korun a má prověřit především logistiku celého projektu, ochranu proti úniku dat a připravenost pedagogů. Přínosem by měla být i pro samotné studenty, kteří si zatím nanečisto vyzkoušejí, jak bude státní maturita probíhat příští rok na jaře.

A ministr Dobeš jde ve svých plánech ještě dál. Už v roce 2012, tedy hned další rok po ostrém startu, by úspěšné složení státní maturity mělo být zároveň vstupenkou na vysokou školu. Výsledky náročnější varianty maturitní zkoušky by měly zcela nahradit přijímací zkoušky na VŠ. 
Od školního roku 2012/13 chce ministerstvo jako doplněk ke státním maturitám zavést i jednotné srovnávací zkoušky pro děti v 5. a 9. třídách základních škol.
A od roku 2014 by maturity měly probíhat výhradně v elektronické formě, papírové testy by měly zcela zmizet. Ministr už informoval dodavatele, že po roce 2014 skončí rozvoz "papírových" zkoušek.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.