Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Důchody budou v lednu valorizovány v průměru o 371 Kč

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vydalo již v polovině srpna tiskovou zprávu, která obsahovala konkrétní návrh na zvýšení důchodů od ledna 2011. Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) předložil návrh vládě a ta včera na svém zasedání zvýšení důchodů schválila.

Schválení vládou už ale bylo více méně formalitou, byla totiž splněna zákonná podmínka pro zvýšení důchodů podle § 67 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Penze se podle tohoto ustanovení zvyšují od ledna následujícího roku, pokud součet růstu cen a třetiny růstu reálných mezd překročí 2 procenta. K mimořádnému zvýšení pak může dojít i v červenci, pokud růst cen přesáhne 5 %. V rozhodném období od srpna 2008 do července 2010 vzrostly ceny o 2,2 % a reálné mzdy dokonce o 4,1 %. Při součtu růstu cen a jedné třetiny růstu mezd dojdeme k číslu 3,6 %, o tolik podle zákona mají minimálně vzrůst důchody.
Protože tentokrát je vypočtené zvýšení vyšší než dvě procenta, důchody od ledna skutečně vzrostou. Naposledy přitom ke zvýšení penzí došlo v lednu 2009, vloni totiž zákonná podmínka pro zvýšení důchodů od ledna 2010 naplněna nebyla. I k tomu měla podle opozice vláda přihlédnout a důchody zvýšit o víc, než o nejnižší možné procento. Vláda ale návrh MPSV schválila v původní verzi a procentní výměru každého důchodu přiznaného před 1. lednem 2011 zvýšila o 3,9 % a základní výměru důchodu o 60 Kč na 2230 KčPrůměrný starobní důchod se tak od ledna 2011 zvýší o 371 Kč na 10494 Kč, tedy o minimální možnou částku danou zákonem. I tak budou podle premiéra Petra Nečase (ODS) výdaje státního rozpočtu na tuto valorizaci činit v roce 2011 u důchodů vyplácených ČSSZ téměř 13 mld. Kč.

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.