Alfa9 zprávy
Změny zákonů
-

Informace z Ministerstva dopravy

Ministerstvo dopravy v posledních dnech vydalo tiskové zprávy k několika aktualitám. Ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné) například dementoval informaci o zdražení dálničních kupónů na příští rok. Vyjádřil se také ke dvěma senátním novelám, které minulý týden projednala vláda.

Dálniční známky a mýtné
Elektronické kupóny, které by nahradily současné dálniční známky, měly být zavedeny již od 1. ledna 2011. Do zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, tuto novinku přinesla novela č. 347/2009 Sb. Poslanecká sněmovna se ještě před parlamentními volbami pokusila výše zmíněnou novelu zrušit, to se ale nepodařilo. Zavedení elektronických vinět se stalo předmětem široké jak odborné tak mediální diskuze.
Senát proto připravil novelu této novely, kterou se zavedení elektronických kupónů odsouvá až na 1. leden 2016. Zavedení elektronických vinět se tak posouvá o pět let a do té doby budou řidiči osobních vozidel používat nalepovací papírové dálniční známky. Návrh ještě musí schválit Sněmovna, v tomto případě to ale zřejmě nebude problém, navrhovaná změna má podporu napříč politickým spektrem.
Ministr dopravy Vít Bárta také dementoval informace některých médií o zdražení dálničních známek na příští rok. Zákon sice umožňuje zvýšit cenu až na 1500 korun, pro rok 2011 se s tím ale nepočítá. Dálniční známka na příští rok tak bude stejně jako letos stát 1200 korun.
S čím se ale počítá, je zvýšení tarifů mýtného. Z mýtného bude letos vybráno přes šest miliard korun a ministerstvo plánuje, že příští rok by to mohlo být i o dvě miliardy více. Peníze budou použity na opravy a údržbu dálnic. Autodopravci se zvýšením cen mýtného pochopitelně nesouhlasí.

Změny v bodovém systému
Do Sněmovny míří i další senátní novela, která mění hned tři zákony, a to zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, a zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel. Novela mimo jiné upravuje bodový systém z původních 12 na 18 bodů s povinností upozornit přestupce o dosažení 12 bodů. Podle navrhovatele se jedná o zjednodušený německý model. Celý senátní návrh novely najdete zde. Vláda mnohé z navržených změn uvítala, nicméně jasně deklarovala, že k návrhu uplatní při budoucích jednáních připomínky.

Zastavené stavby
Ministr dopravy zveřejnil seznam dopravních staveb, které budou zastaveny v důsledku úsporných opatření. Z původně plánovaného zastavení 51 silničních staveb, nakonec dojde k úplnému zastavení 12 staveb a u dalších tří projektů bude přerušena příprava. Zastaveno bude také 31 staveb na železnici. 

Zastavené silniční stavbyRozestavěnost
I/11 Mokré Lazce - hranice okresů Opava, OstravaVysoká rozestavěnost
I/67 Skřečoň - Bohumín obchvatVysoká rozestavěnost
I/56 Ostrava - Prodloužená Místecká II. stavbaVysoká rozestavěnost
I/9 Sosnová MÚK (mimoúrovňové křížení)Vysoká rozestavěnost
I/49 Malenovice - Otrokovice okres ZlínMinimálně rozestavěné
R6 Lubenec - BošovMinimálně rozestavěné
R7 Postoloprty - MÚK BitozevesMinimálně rozestavěné
I/11 Ostrava Prodloužená RudnáMinimálně rozestavěné
R49 4901 Hulín - FryštákMinimálně rozestavěné
R1 ul. Na Radosti napojení na SOKPMinimálně rozestavěné
R35 Hradec Králové (Sedlice) - OpatoviceMinimálně rozestavěné
I/3 Čerčany MÚK Na PyšelceMinimálně rozestavěné
R4 Skalka - křiž. II/118Příprava nebo před realizací
R48 Frýdek Místek - obchvatPříprava nebo před realizací
I/37 Chrudim obchvat úsek Medlešice - I/17Příprava nebo před realizací
Pouze časové/věcné rozložení (nejedná se o zastavení)
D8 - 805 Lovosice – Řehlovice
D47 47092 Bohumín - státní hranice ČR/PR
 
Výměna řidičských průkazů
Apel na včasnou výměnu řidičských průkazů už je evergreenem tiskových konferencí Ministerstva dopravy. Aktuálně však stále zbývá celkem 662537 řidičských průkazů, jejichž platnost skončí 31. prosince 2010. Na konci roku pak hrozí kumulace výměny velké části řidičských průkazů a zahlcení systému. Vlastníte-li řidičský průkaz vydaný od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000, jeho výměnu již neodkládejte! Žádost o vydání nového řidičského průkazu lze podat na příslušném obecním úřadu obce s rozšířenou působností. 

Autor: Martina Vojíková

Tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace o cookies.
✔ O.K.